منوی اصلی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

کلیک کن

آنچه برای خرید تلسکوپ باید بدانیم

راهنمای خرید تلسکوپ

۱

الو!
سلام.

آقای همایونی؟

  • بله بفرمایید..

شما در کار ستاره‌شناسی و نجوم هستید؟

  • بله، امرتون رو بفرمایید.

راستش، من می‌خوام یک تلسکوپ بخرم، می‌خواستم از شما راهنمایی بگیرم. توی سایت‌ها یه گشتی زدم، دیدم که خیلی تلسکوپ‌های متفاوتی هستند، شما می‌تونید راهنمایی کنید که کدوم یکی رو تهیه کنم؟

  • بله، حتما ….

 

این یک نمونه خیلی معمولی از تماس‌هایی است که علاقه‌مندان از طریق تلفن می‌خواهند راهنمایی مناسبی برای خرید تلسکوپ دریافت کنند.

به این نمونه هم توجه کنید:

 

پس از سلام و احوال‌پرسی:

آقای همایونی!!

وای!

این تلسکوپی که من خریدم اصلا کار نمی‌کنه!

نمی‌دونم چرا هیچ چیزی نشون نمیده! آخه فروشنده گفته بود که با اون میشه خیلی چیزا رو رصد کرد، اما من هر چه تلاش کردم، حتی نتونستم باهاش یک ستاره هم ببینم.

نکنه خراب بوده و سرم کلاه رفته!

میشه شما کمکم کنید؟!

 

۲

از این گونه تماس‌ها زیاد گرفته می‌شود. چه بسا علاقه‌مندانی که بدون آگاهی از مشخصات تلسکوپ‌ها اقدام به پرداخت هزینه‌های سنگین برای یک تلسکوپ می‌کنند، ولی نه تنها اطلاعی از نحوه کارکردن تلسکوپ نمی‌دانند، بلکه اصلا از مبانی نجوم و شناخت آسمان شب و اجرام نجومی در آسمان، اطلاعی ندارند.

برخی هم به گمان این‌که با خرید یک تلسکوپ می‌توانند سیاره‌ها و کهکشان‌ها و سحابی‌ها را همان‌طور که در تصاویر زیبا و حیرت‌انگیز نجومی می‌بینند، مشاهده کنند. ولی هنگامی که با اولین تجربه رصدی با تلسکوپ‌شان مواجه می‌شوند، آب پاکی بر دستان‌شان ریخته می‌شود.

 

در این مطلب قصد دارم توضیحات مفصل و کاملی را برای کسانی که قصد خرید تلسکوپ دارند بدهم تا کمک زیادی برای آن‌ها باشد که جلوی خیلی از ضررها یا ناامیدی‌هایشان را بگیرد.

 

 

 

این مطلب در حال تکمیل است …. .

 

محمد همایونی
کارشناس و مدرس نجوم هستم و اعتقاد دارم که «یک ستاره شناس این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند!» و جهت ترویج آن فعالیت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *