کلیک کن
منوی اصلی

معرفی

به نام خداوند جان و خرد   کزین برتر اندیشه برنگذرد

خداوند کیوان و گردان سپهر    فروزنده‌ی ماه و ناهید و مهر

ستاره‌شناس شوید و این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی ببینید.

سلام بر شما.

محمد همایونی هستم و حضور شما را در سایت ستاره‌شناس خوش‌آمد می‌گویم.

سایت ستاره‌شناس، مدرسه‌ای است آنلاین برای آموزش و یادگیری نجوم و ستاره‌شناسی. تمرکز اصلی آن آموزش‌های آنلاین است و از زمانی که در تابستان 1396 اولین دوره مبانی نجوم در آن برگزار شد، همیشه تلاش کرده‌ام به هر علاقه‌مندی در هر گوشه از ایران و دیگر نقاط کره زمین، آموزش‌های معتبر، دقیق و به‌روز نجوم و ستاره‌شناسی را ارائه دهم.

دوره‌های آموزشی در بخش مدرسه آنلاین ستاره‌شناس ارائه می‌شوند. در کنار دوره‌های آموزشی، برگزاری وبینارها (سخنرانی آنلاین)، کارگاه‌های حضوری (به تعداد محدود) و برخی محصولات آموزشی که آن‌ها نیز به صورت آنلاین ارائه می‌شود؛ بخش دیگری از فعالیت‌های آموزشی سایت ستاره‌شناس است.

به فعالیت‌های بالا، باشگاه ستاره‌شناس را هم باید افزود که از تابستان 1401 آغاز شده و موجب گردهم‌آیی دوستان و علاقه‌مندان نجوم به صورت هفتگی و ماهانه در کنار هم می‌شود. در باشگاه ستاره‌شناس می‌توانیم همیشه خودمان را در جریان اتفاقات و رصدها و ارتباط با شگفتی‌های زیبای کیهان حفظ کنیم.

بخش بسیار مهم ستاره‌شناس، مقاله‌ها و مطالب نجومی است که در موضوعات مختلف ستاره‌شناسی، با زبانی ساده و آسان منتشر می‌شوند. بسیاری از این مطالب و مقاله‌ها، رویکرد آموزشی دارند و برخی از آن‌ها هم خبرهای مهم و شاخص نجومی را پوشش می‌دهند. تعدادی هم نتیجه‌ی کار و تلاش برخی از دانشجویان مدرسه آنلاین ستاره‌شناس هستند.

اگر انسانی هستید که پنجه‌های کنجکاوی‌تان فکر و ذهن شما را رها نمی‌کند تا سر از اسرار عالم و کیهان درآورید؛ این سایت و آموزش‌های آن برای شما بسیار مناسب و اثرگذار است.

اگر چنین ویژگی‌ای در خود دارید حتمن به جمع صدها دانشجویی بپیوندید که دوره‌های آموزشی مدرسه آنلاین ستاره‌شناس را گذرانده‌اند.

آموزش‌های مدرسه آنلاین ستاره‌شناس برای هر علاقه‌مندی با هم میزان سواد و تحصیلات مناسب است. البته با عرض معذرت از خردسالان و کودکان عزیز دبستانی، که هنوز برای این عزیزان دوره‌های آموزشی نداریم.


اگر بخواهم خودم را معرفی کنم، شاید این‌گونه شایسته باشد:

محمد همایونی هستم که از دوران نوجوانی و تحصیل در دوره­‌ی راهنمایی با مطالعه‌ی کتابی به نام «کاوشی در ستاره شناسی» شیفته‌ی نجوم و اخترشناسی شدم.

کاوشی در ستاره‌شناسی
کتاب کاوشی در ستاره‌شناسی

سال دوم دبیرستان بودم (1370) که مجله‌ی نجوم منتشر شد. این مجله برایم بهترین غنیمت علمی بود. هر ماه باید منتظر می‌ماندم تا مجله به روزنامه فروشی نجف‌آباد برسد و آن را با قیمت 40 تومان تهیه کنم.

اولین تجربه‌ی رصد با ابزار را با دوچشمی 7 در 50 دوست عزیزم سیدسعید به دست آوردم. هنوز که هنوز است لذت دیدن شفاف دهانه‌های ماه را در کف حیاط خانه‌ی خواهرم به یاد دارم.

اولین دوره‌ی آموزش مکاتبه‌ای مجله‌ی نجوم را با نمره‌ی ممتاز شرکت کردم. در همان دوران دبیرستان بود که اولین تجربه‌ی معلمی نجوم را با تشکیل یک کلاس کوچک چند نفره از دانش آموزان مدرسه، به‌دست آوردم. این کلاس‌های درس حتی به تابستان‌ها هم کشید و جمع کوچک ما را در گوشه و کنار پارک‌های شهر به مهمانی آسمان می‌برد.

ماهنامه نجوم
شماره نخست مجله نجوم

با علاقه‌ای که به نجوم داشتم، رشته فیزیک دانشگاه شیراز را انتخاب کردم. در آن دانشگاه دروس پایه و تخصصی ارائه شده در زمینه‌ی نجوم و اخترفیزیک را تحصیل کردم، و به خصوص از کلاس‌های استاد بزرگوارم دکتر ریاضی استفاده‌ی فراوان بردم.

پس از پایان دوره کارشناسی فیزیک و بازگشت به نجف آباد، آموزش و تدریس نجوم ادامه یافت: از کلاس‌های دو نفره در اتاقی کوچک در دفتر کار یکی از دوستانم گرفته تا کلاس‌های 40 نفره در مرکز تحقیقات معلمان نجف‌آباد.

از سال 1379 تا 1385 در مرکز نجوم آموزش و پرورش نجف آباد (به نام آسمان‌سرا) که در پژوهش‌سرای دانش‌آموزی شهید حجتی فعالیت می‌کرد، دوره‌های مختلف ستاره‌شناسی از پایه و مبانی تا تخصصی ِ اخترفیزیک و کیهان‌شناسی را تدریس کردم. یک سال هم به عنوان مدیر مرکز نجوم، فعالیت‌های آن را اداره کردم.

در آن مدت علاوه بر تدریس، در زمینه‌ی برگزاری امور ترویجی نجوم که در مرکز آسمان‌سرا برگزار می‌کردیم، فعالیت‌های مختلفی را با همکاران و دوستان‌مان انجام دادیم: رصدهای عمومی، رصدهای تخصصی، روزهای نجوم، تورها و گشت‌های نجومی و برگزاری همایش‌ها و سمینارها از آن جمله بودند.

در زمینه‌ی رصدی، تخصصی‌ترین کاری که انجام دادم رؤیت هلال ماه بود که منجر به تأسیس اولین گروه تخصصی رؤیت هلال ماه در نجف آباد با نام شفق شد. مدت 4 سال مدیریت آن را به همراه مدیریت ستاد استهلال نجف آباد عهده‌دار بودم.

همکاری با خانه‌ی نجوم نجف آباد هم از بدو تأسیسش همچنان ادامه دارد.

فعالیت کنونی‌ام بر آموزش نجوم به صورت آنلاین متمرکز است. برای این کار سایت «ستاره شناس» در آخرین روزهای سال 1394 تأسیس شد و از سال 96 تاکنون دوره‌های زیر را در این وب سایت به صورت آنلاین به علاقه‌مندان سراسر دنیا آموزش می‌دهم:

مبانی نجوم ـ منظومه شمسی ـ اخترفیزیک 1 و 2 و 3


اگر بخواهم فعالیت‌های نجومی و اخترشناسی خود را فهرست کنم، شاید به صورت زیر خلاصه شود:

 1. آشنایی با نجوم و شروع مطالعات نجومی 1368
 2. شرکت در دوره‌ی مکاتبه‌ای آموزش نجوم مجله نجوم 1372
 3. تدریس نجوم در دبیرستان محل تحصیل 73-1372
 4. تحصیل دروس عمومی و تخصصی نجوم، اخترفیزیک و کیهان‌شناسی در دانشگاه شیراز 79-1374
 5. تدریس کلاس‌های نجوم عمومی و تخصصی در مرکز نجوم آموزش و پرورش نجف آباد 85-1379
 6. مدیریت مرکز نجوم آموزش و پرورش نجف آباد 85-1384
 7. برگزاری برنامه‌های رصدی عمومی و تخصصی و ترویجی در مرکز نجوم آموزش و پرورش
 8. تأسیس گروه رؤیت هلال شفق و مدیریت آن 88-1384
 9. مدیریت ستاد استهلال نجف آباد 88-1384
 10. شرکت در همایش بین المللی گذر زهره تهران 1383
 11. شرکت در کارگاه عکاسی نجومی تهران 1384
 12. تدریس دوره‌های آمادگی المپیاد نجوم ویژه فرزندان ایثارگران و شاهد استان اصفهان به مدت دو سال متوالی (85 و 86)
 13. شرکت در همایش‌های ملی کیهان شناسی: سال های 83 و 86 و 88 و 97
 14. شرکت در همایش‌های سالانه‌ی تخصصی رؤیت هلال ماه : سال­های 84 و 86 و 87 و 94
 15. شرکت در هفتمین مدرسه تابستانه آیوتا خاورمیانه تابستان 1398
 16. تدریس اخترفیزیک و کیهان‌شناسی در خانه‌ی نجوم نجف آباد 89 و 94 و 95
 17. انجام رصدهای رؤیت هلال از 1372 تاکنون.
 18. شرکت در سومین کنفرانس رصدخانه ملی ایران بهمن 1400.
 19. شرکت در پنجمین کارگاه آموزشی رصدخانه ملی ایران مرداد 1401
 20. راه‌اندازی و مدیریت سایت ستاره‌شناس از سال 1396 تاکنون …
 21. تدریس بیش از 200 دوره آموزش آنلاین در سایت ستاره‌شناس.

خداوند را بسیار سپاسگذارم که مرا با این دانش زیبا و توحیدی آشنا کرد تا نشانه‌های شگفت و بی‌انتهای او را نظاره‌گر باشم و دیگران را با آن‌ها آشنا کنم.

محمد همایونی ـ پاییز 1401

تمامی حقوق و مدیریت ستاره شناس متعلق به این جانب محمد همایونی است. کارشناس و مدرس نجوم هستم که از سال 1368 به یادگیری نجوم پرداخته‌ام و از ۱۳۷۲ تاکنون آموزش آن را هم به یادگیری‌اش افزوده‌ام. معتقدم که «هر ستاره شناس، این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند» و برای انجامیدن آن تلاش می‌کنم.

محمد همایونی

برای ارائه هر نوع سؤال‏، نظر، پیشنهاد و انتقاد در ارتباط باشید:

ستاره شناس در شبکه‌های مجازی:

تلگرام: setareshenass@

اینستاگرام: setareshenass@

لینکدین: https://www.linkedin.com/in/mohammad-homayouni-b1ab5a4b

یک نظر

 • م گفت:

  سلام ایا درمورد امواج الکتریسیته چیزی شنیدید مسلما شنیدید دلتون میخاد شما اولین کسی باشید ک اخترشناسان جهان رو شوکه کنید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader
  لطفا صبرکنید...