کلیک کن
منوی اصلی

یک قطار ستاره … !!

قطار ستاره‌ها

اگر شما هم در آسمان شب یک قطار ستاره یا یک ردیف ستاره در حال حرکت دیده‌اید، حتمن این مطلب را تا پایان بخوانید. خواندن نظرهای دیگر کاربران را فراموش نکنید.

استارلینک
ماهواره‌های استارلینک

جدیدترین پرتاب‌های استارلینک در 7 و 22 تیر 1403 بوده است. در هر پرتاب 20 ماهواره در مدار قرار گرفته‌. بنابراین اگر این شب‌ها این قطار ستاره‌ها را مشاهده می‌کنید، مربوط به یکی از این پرتاب‌هاست.
البته پرتاب‌ها همچنان ادامه دارد. فهرست دقیق و به‌روز پرتاب‌ها را می‌توانید در لینک پایان مطلب مشاهده کنید.

ماهواره‌های استارلینک برای ایجاد ارتباط اینترنت در سراسر کره‌ی زمین به فضا پرتاب می‌شوند. استارلینک یکی از شرکت‌های ایلان ماسک است و با شبکه‌ای از هزاران ماهواره‌ای که پیرامون زمین ایجاد می‌کند، قصد دارد در همه‌ی نقاط کره زمین اتصال اینترنت را برقرار کند. این چند هزار ماهواره (که البته ماهواره‌های چندان بزرگی هم نیستند) توسط شرکت فضایی اسپیس ایکس (باز هم متعلق به ایلان ماسک) و پرتاب موشک‌هایش در مدارهایشان به دور زمین قرار می‌گیرند. در هر بار پرتاب موشک، چند ده‌تا از این ماهواره‌ها به فضا منتقل می‌شوند. از آن‌جهت که این چند ده ماهواره‌ها همزمان در فضا رها می‌شوند، تا مدت‌ها به دنبال همدیگر حرکت می‌کنند و از زمین به صورت قطاری از ستاره‌های متحرک در آسمان شب دیده می‌شوند.
افراد مختلف از سراسر کره زمین این قطار ستاره‌ها را دیده و می‌بینند. در ادامه‌ی این مطلب برای آشنایی بیشتر با این قطار ستاره‌های متحرک، تجربه‌ی یکی از هموطنان را می‌خوانیم و در بخش نظرات هم گزارش‌های بسیاری از عزیزان را می‌بینیم که توانسته‌اند این پدیده را مشاهده کنند.

یک قطار ستاره ****

عصر جمعه ۲۰ تیرماه ۹۹ بود و من پس از دو روز سخت و کم‌خوابی که از سر گذرانده بودم، غرق در خواب بودم که صدای زنگ ِ خط سایت به صدا در آمد. نهایت تلاشم را کردم تا صدای خواب آلودم به آن سوی خط منتقل نشود؛ هرچند که موفق نبودم.


+ الو، سلام.

سلام، بفرمایید.

+ آقای محمد همایونی؟

بله، بفرمایید.

+ بد وقت مزاحم نشده‌ام؟

نه! خواهش می‌کنم، بفرمایید.

+ آقا! من یه سوال شاید عجیب و مهم در مورد ستاره‌ها داشتم، که تا حالا هم نتونستم جوابی براش پیدا کنم. شماره شما رو از داخل سایت برداشتم و به دنبال پاسخ سوالم هستم.

بله، اگه بدونم که توضیح میدم براتون.

+ چند وقت قبل، از داخل اتاق‌مون، هنگام اذان صبح بود که دیدم‌شون. شمردمشون، ۵۲تا ستاره نورانی رو دیدم که در یه ردیف به خط حرکت می‌کردند!
اصلا خیلی برام تعجب‌آمیز بود! خیلی هم قشنگ بود!
آخه ببینید! اصلا تصور بکنید: یه ستاره از جلو می‌رفت و ۵۱ ستاره دیگه پشت سرش به ترتیب حرکت می‌کردند! از این طرف آسمون از سمت قبله به اون سمت آسمون داشتند حرکت می‌کردند!

خب! بعدش؟!

+ خب واقعا خیلی عجیب و هیجانی بود! اصلا خیلی قشنگ بودند.
ولی بعدا برای هر کسی هم که تعریف کردم و گفتم این ستاره‌ها رو دیده‌ام، باورشون نشد و یه جورایی من رو مسخره هم می‌کردند که مگه چنین چیزی امکان داره!
آقا! این ستاره‌ها چی بودند؟

چقدر جالب، چقدر خوب که شما هم این‌ها رو دیدید!
حتما فکر کردید که چه اتفاقی می‌خواد بیفته که این دسته ستاره‌ها توی آسمون راه افتادن و دارند حرکت می‌کنند؟ نه؟

+ اوهوم! تقریبا همین احساس رو داشتم…

ببینید خانم! این‌ها چیز خاصی نیستند، اصلا ستاره نیستند. این‌ها یه دسته ماهواره هستند. ماهواره‌هایی به نام «استارلینک» که در محموله‌های ۶۰تایی به فضا پرتاب میشن و در مدارشون به دور زمین قرار می‌گیرند.

+ ماهواره؟! واقعا؟ مگه ممکنه؟!

بله درسته ماهواره هستند. ماهواره‌ها خیلی زیادند، چند هزارتایی‌شون دارند دور زمین می‌گردند. کوچک و بزرگ هم هستند. دور و نزدیک هم هستند.
حالا این ماهواره‌های استارلینک که شما دیدید، ابعاد و اندازه کوچکی دارند ولی چون در ابتدای آزادسازی‌شون در فضا، هم در نزدیکی زمین قرار دارند و هم در کنار هم هستند، به صورت قطاری از ستاره‌ها در آسمان شب دیده میشن.
یک ردیف از ستاره که تعدادشون تا ۶۰ تا هم دیده شده. این چیزیه که شما دیده‌اید.

+ آخه آقای همایونی! می‌دونید چیه! ما می‌دونیم که وقت و زمان در دیدن و وضعیت ستاره‌ها خیلی مهمه. بعد، این ردیف ستاره رو هم من موقع اذان صبح دیدم.

یعنی ظاهر شدن این ستاره‌ها در اذان صبح چیز مهمی نیست؟

نه! دقت کنید.
تا الان متوجه شدید که اون‌ها اصلا ستاره نبودند، بلکه قطعه اجسامی بودند ساخته دست بشر که در فاصله چند صد کیلومتری از زمین توی فضا رها شده‌اند و به دور زمین می‌گردند. این نوری هم که دارند، چیزی نیست جز نوری که از خورشید دریافت می‌کنن و اون رو منعکس می‌کنند؛ فقط همین.
نکنه انتظار دارید که یک رابطه معنوی با زمان اذان صبح و دیدن این اجرام نورانی وجود داشته باشه؟!

+ نه این‌که بخوام چنین رابطه‌ای رو ایجاد کنم، فقط می‌خوام که مطمئن بشم. نه این‌که در قرآن هم به ستاره‌ها و جایگاه اون‌ها قَسَم‌های عظیمی خورده شده؛ می‌خوام که ذهنم مطمئن بشه آیا رابطه‌ای وجود داره یا خیر.

خب ببینید این‌جا نیاز به بحث و صحبت زیادی هست که ما یه موقع گمراه نشیم و به بی‌راهه نریم.
یکی این‌که باید با اون قسم‌های قرآنی بیشتر آشنا بشیم، و یکی هم این‌که تأثیر جهل و نادانی، و در کنار اون دانش و آگاهی انسان‌ها رو در تاریخ‌های گذشته و زمان‌های بعد و الان، در نحوه برخورد انسان‌ها با پدیده‌های طبیعی رو هم در نظر بگیریم.
حالا من نمی‌خواهم وارد بحث‌های شناختی و معرفتی در مورد قرآن و مباحث مذهبی بشوم، ولی حداقل در مورد این چیزی که شما دیده‌اید، کاملا مطمئن هستیم که نه چیزی ماورائی بوده و نه یک پدیده غیرممکن. بلکه یک اتفاقی که کاملا قابل پیش‌بینی و شناخت بوده است.
خب اون زمانی که دیدید، چون شناخت و اطلاعی از ماهیت اون‌ها نداشتید، علاوه بر زیبایی و جذابیتی که برای شما داشته، ذهن‌تون درگیر یک سری مسائل ماورائی و به نحوی مقدس هم شده. حالا که از اصل ماجرا باخبر شدید، به نظرتون می‌تونید به ذهن‌تون اجازه بدید که بخواد برای اون‌چه که دیده‌اید افسانه‌سرایی کنه یا ارتباط مقدسی برای اون‌ها پیدا کنه؟

+ این طور که شما صحبت می‌کنید و توضیح دادید، خب معلوم میشه که چیز خاصی نیستند.
و نه! این طور فکر نمی‌کنم. خیلی ممنون از شما، شما خیلی خوب و روشن صحبت می‌کنید.
ولی
پس اون که در قرآن اومده که خداوند قسم‌های عظیمی به ستاره‌ها خورده، اون‌ها چی میشه؟ چطور به اون‌ها توجه کنیم؟
ممنون از لطف شما.

ببینید خانم عزیز!

خداوند متعال به پدیده‌های بسیاری در قرآن کریم قسم خورده و اون‌ها رو به عنوان آیات عظیمی مورد اشاره قرار داده. که یکی از اون‌ها هم ستاره‌ها هستند و ماه و خورشید. یه حرفی این‌که: اکنون که نسبت به این قطار ستاره‌هایی که دیدید و از دیدنش هیجان‌زده شده و لذت بردید، نباید تصورات عجیب و غریبی نسبت به اون‌ها براتون ایجاد بشه.

اما در مورد این موضوعاتی هم که در قرآن اومدند، خب افراد مختلف نظریات مختلف و متفاوتی داده‌اند. چیزی که من می‌فهمم و ادراک خودم هست رو براتون بیان می‌کنم، دیگه خودتون فکر کنید و با تفکر و اندیشه خودتون به یک نتیجه‌گیری خوبی برسید:

{در نگاه قرآن تمام اون‌چه که در عالم خلقت وجود دارند، نشانه‌های پروردگار هستند که این نشانه‌ها شامل قدرت، علم، رحمت، نعمت، عظمت و … خداوند هستند که هر کدام به نحوی دارند، ظهورات خداوند رو برای ما انسان‌ها نشان می‌دهند. و هدفی هم که خداوند متعال از بیان این‌ها در قرآن داشته این بوده که ما انسان‌ها رو متوجه و بیدار کنه که چشم و گوش بسته در این عالم زندگی نکنیم، بلکه حواسمون باشه که در عالمی که سرشار از آیه‌ها و نشانه‌های ربوبیت پروردگار هست قرار داریم. تا بیشتر و دقیق‌تر حضور و وجود خداوند متعال رو در زندگی خودمون احساس کنیم و اون رو نزدیک به خودمان درک کنیم.

بنابراین تفاوتی نمی‌کنه برای خداوند که از مورچه و موریانه نام ببره یا از کوه و زمین و ستاره‌ها و آسمان‌ها اسمی ببره. همه و همه نشانه‌هایی هستند از وجوه مختلف خداوند متعال برای انسان‌هایی که اهل فکر و تأمل و اندیشه کردن هستند. برای اون‌هایی که به دنبال کشف حقیقت هستند.

و در این بین هیچکدام از این آیه‌ها و نشانه‌ها رو ممتاز ندونسته و مقدس هم نکرده. پس ما هم باید مواظب باشیم که در دام مقدس‌سازی و برجسته‌سازی هیچکدام از اون‌ها از دیدگاه خداوند یا مذهب نیفتیم. بلکه با گسترش علم و دانش و افزایش آگاهی و فهم‌مون نسبت به اجسام و پدیده‌ها و اتفاقاتی که در این عالم بیکران می‌افته، بیشتر و راحت‌تر می‌تونیم اون آثار و ظهورات خداوند متعال راودر اون‌ها مشاهده کنیم.}

+ خیلی ممنون از این توضیح شما، چقدر جالب گفتید.

لطف دارید شما.
دقت کنید که در زمان‌های قدیم که علم و اطلاع کافی از اون‌چه در آسمان می‌گذره نداشتند، در مورد اون‌ها افسانه‌سرایی و اسطوری‌سازی‌های فراوانی می‌کرده‌اند. این کار در همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها و قومیت‌های کره زمین هم وجود داشته و منحصر به مکان یا زمان خاصی هم نبوده.

اکنون که ما به لطف پیشرفت علم و دانش و تکنولوژی، بسیار آگاه‌تر شده‌ایم که چه چیزهایی در آسمان وجود دارند و چه اتفاق‌هایی می‌افته، نباید دوباره دچار یک سری مقدس‌سازی‌های واهی و بی‌اساس شویم.

قرآن هم که در اون زمان به برخی از پدیده‌های طبیعت اشاره کرده و به برخی هم قسم خورده، هیچ‌گاه اون‌ها رو مقدس و ماورائی بیان نکرده و نگاه منحصربه‌فردی به هیچکدام از اون‌ها نداشت. پس ما هم مواظب هستیم که دچار مقدس‌سازی‌هایی که موجب گمراهی میشن نشیم و در عوض سعی و تلاش کنیم که دانش و علم و آگاهی خودمون رو افزایش دهیم تا با نور دانش، ذهن‌مون و فکرمون روشن بشه. و همچون قرآن همه‌جا نشانه‌های پروردگار رو ببینیم.

+ اتفاقا الان یه چیز دیگه یادم اومد، این‌که قبل از این اتفاق، شده بود که یک ستاره نورانی رو دیده بودم که در یک زمان خاصی توی آسمون حرکت می‌کرد و خیلی هم نورانی بود. این یکی یعنی چی بوده؟

با توجه به توضیحاتی که می‌دید، باید ایستگاه فضایی بین‌المللی باشه. که یک مجموعه بسیار بزرگ هستش در فاصله حدود ۶۰۰ کلیومتری از سطح زمین و به دور زمین می‌گرده. تعدادی متخصص و پژوهشگر و فضانورد هم داخل اون زندگی و فعالیت می‌کنند. خب چون که این ماهواره خیلی ساختمان بزرگی داره، پس طبیعیه که نور زیادی رو از خورشید منعکس می‌کنه و به صورت یک ستاره خیلی نورانی دیده می‌شه.

تازه شما به راحتی هم می‌تونید با استفاده از سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های مخصوص، زمان عبور کردن اون رو از آسمون خودتون مشخص کنید و منتظرش باشید که ببینیدش.

این‌ها رو براتون توضیح دادم که مطمئن بشید این ستاره متحرک یا آن ردیف ستاره یا ستاره‌های متحرک دیگه‌ای رو که در آسمون ممکنه ببینید؛ نه اشیاء خاصی هستند و نه اتفاقات منحصربه‌فردی هستند.

خیلی ساده و قابل فهمند: ماهواره‌هایی هستند که توسط خود ما انسان‌ها ساخته شدند و در فضای اطراف زمین قرار گرفته و به دور زمین می‌گردند. نور خورشید رو منعکس می‌کنند و ما می‌تونیم اون‌ها رو ببینیم. به همین سادگی، و هیچ اتفاق و چیز ماورائی و … ائی هم نیستند!

+ خیلی ممنون از این‌که به حرف‌های من گوش دادید و توضیح دادید. الان هم جواب سوالم رو گرفتم که به هر که می‌گفتم مسخره می‌کرد و هم خیالم راحت شد که چه چیزایی رو دیده‌ام

 لطف کردید.

خواهش می‌کنم. سلامت باشید شاد باشید.

+ بازم ممنون، خدانگهدارتون باشه.

در پناه خداوند باشید.


این متن که خلاصه‌ای بود از گفتگوی من با یک بانوی ساکن مشهد، نمونه‌ای است از تماس‌های تلفنی که پیرامون موضوع دیدن ماهواره‌ها و به خصوص این گروه‌های استارلینک با من گرفته می‌شود.

همانطور که در بخش نظرات این مطلب مشاهده می‌کنید، افرادی دیگر هم این قطار ستاره‌ها را مشاهده می‌کنند. مشاهده‌هایی که به چند سال پس از نوشتن این مطلب و آن تماس تلفنی مربوط می‌شود. البته این نکته را هم باید اضافه کنم که گزارش‌های تلفنی دیگری هم در این چند سال از مشاهده‌ی این قطار ستاره‌ها به بنده شده است که همه‌شان همان ماهواره‌های استارلینک را دیده‌اند: ردیف ستاره‌های در حال حرکت.

نکته قابل توجه: ماهواره‌های به تعداد بسیار زیاد (هزاران) در اطراف زمین در حال حرکت هستند. همه‌ی این‌ها در طول شصت هفتاد سال گذشته توسط انسان‌ها به فضا فرستاده شده‌اند. در طول شب اگر به آسمان با دقت نگاه کنید، می‌توانید تعدادی از آن‌ها را ببینید. ماهواره‌ها نور خورشید را بازتاب می‌کنند و اگر در فاصله‌ی مناسب و جهت‌گیری خوبی نسبت به بیننده باشند، خود را همچون ستاره‌های متحرک به ما نشان می‌دهند. برخی از آن‌ها کم‌نور و برخی پرنور هستند. پرنورترین آن‌ها ایستگاه فضایی بین‌المللی است که بعضی مواقع در حد سیاره‌ی ناهید درخشان می‌شود.
بعضی وقت‌ها یک ماهواره از این‌سو تا آن‌سوی آسمان را می‌پیماید و زمان‌هایی هم هست که یک ماهواره در میانه‌ی آسمان ناپدید می‌شود. حالت دوم به این علت است که ماهواره در گردش به دور زمین وارد سایه‌ی زمین شده و طبیعتن ناپدید می‌شود. البته صحبت از انواع حالت‌هایی که می‌توان ماهواره‌ها را دید، مفصل است و خارج از حوصله‌ی این مطلب کوتاه.

اگر علاقه‌مند جدی باشید که ماهواره‌ها را در آسمان ردیابی کنید و آن‌ها را بهتر ببینید و بشناسید، کافی است به سایت www.heavens-above.com رفته یا اپلیکیشن heavens above را بر روی گوشی خود نصب کنید و با وارد کردن موقعیت جغرافیایی خود حضور آن‌ها را در آسمان بالای سرتان متوجه شده و آ‌ن‌ها را مشاهده و ردیابی کنید.


محمد همایونی
تیر 1399

آخرین به‌روزرسانی: 23 تیر 1403

محمد همایونی
کارشناس و مدرس نجوم هستم و اعتقاد دارم که «یک ستاره شناس این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند!» و برای ترویج آن تلاش می‌کنم.

‫157 نظر

 • آبادگری گفت:

  در تاریخ و در ادبیات باستان که متاثر از تجربیات انسان هاست بسیار مشاهده می شود که انسان ها از دیرباز در آسمان ستاره هایی را می دیده اند که در آسمان شب حرکت می کرده اند در حالی که در آن زمان های دور هیچ ماهواره یا ایستگاه فضایی نبوده که بخواهد در مدار زمین بچرخد و انعکاس نور خورشید باعث روشنایی آن ها در آسمان شود.

  • محمد همایونی گفت:

   درود برشما.
   بله در تاریخ مدون علم و فرهنگ بشری ثبت است که ستاره‌های متحرکی در آسمان مشاهده می‌شده است. اما وقتی در متن‌های معتبر علمی مراجعه کنیم متوجه می‌شویم که آن ستارگان متحرک با آن چیزی که در دوران کنونی ما مشاهده می‌شود، بسیار متفاوت است. این یک پاسخ بسیار مختصر بود خدمتتان. پس از تحقیق و کاوش بیشتر، پاسخ مشروح تقدیم می‌شود.
   فعلا به این پرسش فکر کنید: حداقل چرا در هیچ یک از آثار نجومی دوره تمدن ایرانی و اسلامی که در محدوده جغرافیایی خودمان هست، اثری از مشاهده ستارگان متحرک آن‌گونه که در این مطلب توصیف شدند؛ نیست؟

   • مهدی رحمانی گفت:

    من امشب ۱۴۰۲.۴.۲۱همین قطار ستاره ها رو دیدم از نیشابور

    • محمد همایونی گفت:

     سلام بر مهدی رحمانی عزیز.
     به‌به. چقدر عاالی شده. پی‌درپی دوستان و عزیزان این قطار ماهواره را دیده‌اند. شما و آقای محمدمهدی که نزدیک هم هستید، در زمانی نزدیک به‌هم هم آن‌ها را دیده‌اید.
     خوب است که برایتان روشن شده که این‌ها چیز خاص و عجیبی نیستند. فقط ماهواره‌هایی هستند

     • فاطمه گفت:

      سلام شب بخیر
      من هم امشب ساعت حدود ۸/۳۰ شب توی آسمون دیدم
      ۱۴۰۲/۰۴/۲۶
      میدونستم استارلینکن اما عمیقا دلم میخواس فرازمینی باشن?

     • محمد همایونی گفت:

      سلام فاطمه‌خانم عزیز.
      ممنون که اطلاع دادید و خوشحالیم که دیده‌اید.
      به‌راستی اگه فرازمینی بودند چقدر هیجان‌انگیز میشد 🙂

     • مهدا محمدی گفت:

      سلام براستاد بزرگوار ممنون بابت توضیحات کامل وبی نقصتون من امشب ۱۴۰۳/۰۲/۱۶ ساعت۱۹:۴۵ دقیقه همراه سه فرزندم وهمسایه ها این قطارماهواره ای رودیدیم وهمه ازش فیلمبرداری کردیم مادرشهرزرند استان کرمان هستیم جالبه که قبل از عیدنوروزهم اینجااین قطاردیده شده وپسرم ازش فیلم گرفته ولی نمیدونستیم ماهواره هست ودنبال جواب سوالاتمون بودیم که بااین صفحه به تمام سوالاتمون رسیدیم ممنون

     • محمد همایونی گفت:

      سلام برشما مهدای عزیز.
      بسیار خوشحالم که تونستید با عزیزانتون ببینید. به احتمال زیاد ماهواره‌های مربوط به پرتاب 14 اردیبهشت را دیده‌اید. خیلی ممنون که با جزئیات خوبی اطلاع دادید. خیلی خوشحال میشم که فیلم‌هایی که گرفتید رو برای بنده هم ارسال کنید.

    • سینا گفت:

     من هم دیدم

    • سیدمجتبی هاشمی گفت:

     سلام.منم با دوتا دوستام ساعت حدود11شب1402/5/19 از تو جزیره هنگام این پدیده رو ب وضوح دیدیم،اولش فکر کردیم ی ردیف پرنده هستن ک نبودن، ولی دقیق مثل ستاره ها بودن ولی یکم جلوتر ب ترتیب ناپدید شدن،و خیلی جالب و دیدنی بودن، سیدمجتبی هاشمی ولدانی و جواد عباسی و محسن عباسی از اصفهان

     • محمد همایونی گفت:

      درود بر شما و دوستان‌تان.
      چقدر عالی و خوب که همگی تونستید ببینید.
      این‌که ناپدید شدند را در متن این مطلب توضیح دادیم که به علت ورود به سایه زمین هست که ناپدید می‌شوند.
      ممنون که گزارش دادید.

   • محمدی گفت:

    امشب هم من تعداد زیادی از این ماهواره های استارلینک رو پشت سر هم دیدم خیلی زیبا بود در نگاه اول فکر کردم ستاره یا فرازمینی ها هستند اما مطالب شما خواندم متوجه شدم ‌.قزوین ۶ مرداد ماه ۱۴۰۲

    • افشین گفت:

     سلام وقت بخیر
     ما در جمعه شب 6 مرداد 1402در آسمان روستای قره خانبیگلو در استان اردبیل همین قطار نور را دیدیم. اگر اینها ماهواره استارلینک هست چند سوال پیش میاد : 1.چرا برای لحظاتی مشاهده شد؟ 2. چرا حرکت حول محور قطبین نبود؟(از شمال غرب به جنوب شرق حرکت میکرد) 3. چرا هر روز همه جا دیده نمیشه مگر دایم در مسیر و اطراف زمین نیست؟ 4. مگر ماهواره ها گله ای در چرخش هستند یا مثل اردک ها که جوجه ها پشت مادر به خط دور زمین میچرخند؟

     • محمد همایونی گفت:

      درود بر افشین عزیز.
      ممنون از دقت‌نظر و سوال‌های شما.
      1- چون بستگی به ورودشان در سایه زمین هم دارد. 2- اگر منظور شما محور چرخش زمین است، خیر. اینطور نیست. ماهواره‌ها در هر جهتی به دور زمین می‌گردند و الزامی نیست که حول محور چرخش زمین بگردند. 3- خب مواقعی که روز است و آسمان روشن، دیده نمی‌شوند. شما اگر هر شب برای ساعتی با دقت به آسمان بنگرید، تعدادی ماهواره خواهید دید. اما آن‌هایی که قطاری پشت سر هم هستند، همیشگی نیستند. در متن توضیحات داده شده است. 4- در متن توضیح دادیم که این استارلینک‌ها هستند که به علت نحوه‌ی خاص قرارگیری‌شان در مدار، برای مدتی به صورت ردیفی دیده می‌شوند. وگرنه ماهواره‌ها ارتباطی به هم ندارند و کاملن تصادفی در جهت‌های مختلف در حرکت هستند. شب‌های بیشتری که آسمان را زیر نظر بگیرید، این موضوع را بهتر درک می‌کنید.
      موفق باشید.

     • مایا گفت:

      سلام در تاریخ ۲۶/۵/۱۴۰۲ ساعتای ۸شب بیستا از این ماهواره هارو با خانواده دیدیم روی یه خط با سرعت متوسط رو به بالا حرکت میکردن و اولش خیلی ترسیدیم که چی ممکنه باشه ! ولی با جستجو توی نت متوجه شدم ماهوارن .ممنون برای توضیحاتتون

     • محمد همایونی گفت:

      سلام بر مایای عزیز.
      خوش‌به حال شما و خانواده. بله این‌ها ماهواره‌های استارلینک هستند و باز هم دیدنشان ادامه خواهد داشت. خوشحالم که جستجو کردید و متوجه موضوع شده‌اید.

     • ‌‌ گفت:

      سلام من هم برای اولین بار در سن ۱۶ سالگی امشب تونستم استارلینک رو تو ارتفاعات مازندران ببینم
      تجربه هیجان انگیز و جالبی بود برام
      متشکرم از توضیحات سایت
      ۱۴۰۲/۶/۱۴

    • محمد همایونی گفت:

     درود برشما، دوست عزیز. خوشحالم که هم دیده‌اید و هم متوجه شده‌اید ربطی به فرازمینی‌ها ندارند.

     • ایهان گفت:

      با سلام احترام
      ببخشید منم هم یک سوال دارم من الان سه روز پشت سر هم از همان مسیری که قبلا رفته بودن بازم هم از همان جا رفتن روز اول ۴۰ تا بود روز دوم ۴۵ تا و روز سوم ۳۰ تا بود گذشتن این هم بگم هر شب ساعت ۹:۵۳ شب رد میشن خیلی هم نورانی بود با رفیقام بودم و روز دوم دوتاشون از دسته جدا شدن مگه امکان داره آیا اینا ماهواره هست چون چند سالی هست که اینجور چیزی دیده نبودیم تو این منطقه و خیلی نزدیک بود
      و خیلی در فضای مجازی شایعه شده که آدم فضای وجود داره خواهشا جواب بدین برام خیلی جالبه
      این هم شماره تماس بنده هست
      ۰۹۹۲۷۴۵۴۴۲۰

     • محمد همایونی گفت:

      سلام ایهان عزیز.
      ممنون که با جزئیات توضیح داده‌اید. مطمئن باشید که ماهواره‌های استارلینک را دیده‌اید. امیدوارم که توضیحات مطلب را کامل و بادقت خوانده باشید. چرا که توضیح داده‌ایم از سال 99 به بعد پرتاب این ماهواره‌ها شروع شده است.
      بی‌گمان وجود آدم فضایی‌ها هنوز در حد شایعه است.

    • آیناز گفت:

     من هم دیدم دیشب مسافرت بودیم دم ساحل شمال

   • آیناز گفت:

    منم دیدم دیشب مسافرت یودیم دم ساحل شمال دیدیم خیلی قشنگ بودن

   • علی گفت:

    اگه ماهواره است چرا هر چند سال یک بار معلوم میشه خودم هفته پیش دیدم رفتم‌گشتم دیدن هر چند سال یه جا دیده شده ماهواره باشه که باید روزی ۱۰بار حد اقل دیده بشه

    • محمد همایونی گفت:

     سلام به شما علی عزیز.
     لطفن نظرات و توضیحات را یک‌بار دیگر بادقت بخوانید تا پاسخ خود را بیابید.
     مگر ایستگاه فضایی را روزی 10 بار حداقل می‌بینیم؟

   • مجید گفت:

    سلام من امشب این قطار ستاره هارو دیدم مات مبهوت مونده بودم و فقط داشتم نگاه میکردم

    • ستاره گفت:

     سلام منم دیشب بالای دربند نشسته بودیم بادوستام حدود ساعت هشت ونیم بود یه قطارشو دیدم از سمت شمال غرب ناپدید شدن ،تاریخ پانزدهم شهریور هزارچهارصدو دو

   • مهسا گفت:

    سلام ما امشب حرکت قطاری از ستارگان را در اسمان شب ارتفاعات تالش تماشا کردیم ۱۴ تیرماه۱۴۰۳
    واقعا زیبا بود

    • محمد همایونی گفت:

     درود بر مهسای عزیز.
     خوشحالم که تونستید ببینید. ممنون که اطلاع دادید.

  • محمد گفت:

   امشب ۲۷مرداد ۴۰۲ توی خراسان جنوبی ما هم یه قطار ستاره ای دیدیم همین شد ک اومدم جست و جو زدم و به این مطالب رسیدم اول فک کردم کلی پهباده که پشت سر هم در حرکتند

   • محمد همایونی گفت:

    درود آقامحمد عزیز.
    خدا رو شکر که پهباد نبودند. خیلی خوبه که می‌تونیم با آگاهی کامل به دنیا نگاه کنیم.

    • پریسا گفت:

     درود لطفا ای دی بدین من فیلم بفرستم من در یکی از روستاهای شمال غرب و مرزی شی نورانی روی کوه دیدیم فیلم برداری کردیم علاوه براون اجسامی تقریبا هم شکل و اندازه ستاره در حرکت بودند ولی یکی بودند یکیش میرفت مثلا دو سه دقیقه و بعد محو میشدند لطفا ای دی بدین بفرستم فکرمون درگیره سپاس

     • محمد همایونی گفت:

      سلام پریساخانم عزیز.
      ممنون که گزارش ارسال کردید. بنده روبیکا ندارم لطفن در تلگرام ارسال کنید.
      آن‌چه که دیده‌اید اگر مثل یک قطار ستاره پشت سرهم بوده‌اند، ماهواره‌های استارلینک هستند. اما اگر اینطور نبوده و بلکه جدا جدا از هم به سمت و سوهای مختلف در حرکت بوده‌اند، ماهواره‌های دیگر هستند که ارتباطی با هم ندارند.
      شاد باشید. منتظرم

  • علی اکبر گفت:

   من هم امروز تاریخ پنج شهریور ساعت حدود ۸ وارد خونه شدم نگاهم به اسمان افتاد یکباره این قطار نورانی رو دیدم که به سرعت در امتداد اسمان حرکت می کرد. ولی متاسفانه نتونستم ازش فیلم بگیرم

   • محمد همایونی گفت:

    سلام علی‌اکبر عزیز.
    چقدر خوب که تونستید از خونه‌تون اون‌ها رو ببینید. ممنون که گزارش دادید. ای کاش گفته بودید از کدام شهر.

  • مهدی گفت:

   سلام
   همین یک ساعت پیش این ماهواره هارو
   دیدم و شغل ما کشاورزیه وقتی شب ها موقعه ابیاری بیدار میمونم به اسمون نگاه میکنم تا حالا سه بار دیدم به هرکی هم میگفتم میگفت دیونه شدی

   • محمد همایونی گفت:

    سلام بر مهدی عزیز.
    خوش به حال شما که در کشاورزی فرصت دیدار آسمان شب رو از نزدیک دارید.

  • مائده گفت:

   سلام امروز 1403/1/6 ساعت 8 شب در شهرستان اهر استان آذربایجان شرقی من هم این قطار ستاره رو دیدم و مدت کوتاهی بعد ناپدید شدن

   • محمد همایونی گفت:

    سلام به مائده عزیز.
    چه خوب و خوش که شما هم دیده‌اید.

 • محمد گفت:

  خداییش من الان دیدم .اومدم سرچ کردم

  • محمد همایونی گفت:

   چقدر عالی آقامحمد عزیز.

  • عباسی گفت:

   سلام من امشب 26/4/402در جاده زنجان به ماه نشان مشغول رانندگی بودم که یهو پسرم این پدیده رو دید و از سر ذوق داد میکشید منم ماشین و نگه داشتم نگاه کردیم حدوداً 60تا بودن پشت سرهم خیلی برام نادر بود این اتفاق یه فاصله ای رفتن و شروع به محو شدن کردن ساعت 9:15بود ذهنمون درگیر بود که الان این سایتو دیدم و مطالعه کردیم .ممنون

   • محمد همایونی گفت:

    سلام بر آقای عباسی و پسر عزیزتون.
    چه اتفاق قشنگی براتون افتاده. توی جاده، آسمون شب رو به همراه چنین پدیده‌ای دیدن، خیلی خاطره‌انگیزه.
    ممنون که اطلاع دادید. بله، این‌ها همان دسته ماهواره‌های استارلینک هستند که هفته‌ی گذشته پرتاب شده‌اند و هنوز در مدارهای اصلی خودشون قرار نگرفته‌اند.

   • عاطفه گفت:

    سلام
    منم امشب ساعت۸ شب روز ۸ مرداد ۱۴۰۲ در آسمان شاهرود این قطار ستاره ها رو دیدم.باتوجه به داغ شدن موضوع فرازمینی ها در چندروز خیر واقعا فک کردم ربطی به اونها داره ولی ظاهرا اشتباه میکردم?

    • محمد همایونی گفت:

     سلام بر عاطفه‌ی عزیز.
     چقدر خوب که دیده‌اید آن‌ها را. و بهتر آن‌که متوجه شدید ارتباطی به فرازمینی‌ها ندارند.

     • عباس گفت:

      سلام
      بنده عباس از مشهد 26 مرداد 1402 ساعت حدود20:30 یک قطار از این ستاره ها رو که 22 تا بودن و مثل پرنده پشت سرهم به ترتیب از سمت شمال اومدن در شرق هم ناپدید شدن با پسر گلم دیدیم
      که ما هم اول فکر کردیم
      به به فرشته دیدیم
      ولی بعد از جستجو در اینترنت به مطلب شما برخوردیم و متوجه شدیم که بله یه چیز طبیعی
      ولی کاش اینطور نبود

     • محمد همایونی گفت:

      سلام عباس‌آقای عزیز
      چقدر خوب که شما هم دیده‌اید. و تبریک به آقاپسر گل‌تون.
      آری، واقعن ای کاش فرشته بودن 🙂

 • میثم گفت:

  سلام وخسته نباشید منم دقیقا امشب پنجم خردادهزاروچهارصدودو ساعت هشت ونیم شب همین چیزو گفتن تواسمون دیدم وخیلی متحیر شده بودم چهل پنجاه تاستاره در یک ردیف درحال حرکت بودن

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر میثم عزیز.
   خوشحالم که هم دیده‌اید و هم متوجه شدید که آن‌ها چه هستند. آسمان شب زیبایی‌ها و عجایب اساسی در خود دارد.

  • الهه جازندری گفت:

   سلام بنده هم دقیقا همین قطار ستاره رو به هنگام اذان صبح دیدم (در نیشابور )و فکر کردم ستاره دنباله داری که تصویرش در لایه های هوا منعکس شده و این طوری نورش به ما میرسه ولی احتمال اینکه ماهواره هم باشن در نظرم بود

   • محمد همایونی گفت:

    سلام بر الهه‌ی عزیز. چه حدس جالب و به‌جایی زده‌اید.
    خوشحالم که شما هم این دسته ماهواره رو دیده‌اید. ممنون از اطلاع‌رسانی‌تون.

    • محسن گفت:

     من هم دیشب در آسمان لرستان دیدم واقعا زیبا بود اینجاست که میگن انسان اشرف مخلوقاته نه

     • محمد همایونی گفت:

      درود بر محسن عزیز.
      چه خوب که شما هم دیده‌اید. خب این‌رو نمی‌دونم که میشه از این پدیده پی به اشرف مخلوقات بودن انسان برد یا خیر. 🙂

 • ابراهیم رنجبر گفت:

  سلام و عرض ادب
  امشب مورخ ۸/۳/۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۲۰ تعداد ۱۳ عدد ستاره بصورت قطاری پشت سرهم، توی آسمون به زیبایی نمایان شدن و یه مسیری را طی کردند و بعد محو شدن.

  • محمد همایونی گفت:

   سلام و درود بر آقای رنجبر عزیز.
   خوشحالم که شما با دیدن آن‌ها به جستجو افتادید و متوجه شدید آن‌چه دیده‌اید چه بوده‌اند. و سپاس که گزارشی از مشاهده‌ی خود ارسال کردید.
   ممنون میشم که بفرمایید در کدام قسمت ایران مشاهده کرده‌اید.

 • صبا جوان گفت:

  سلام همین الان پاشدم وضو بگیرم تو حیاط ساعت ۳و۱۰ دقیقه یه قطار ستاره ۵۰تایی بودن از سمت قبله مستقیم و به سرعت میرفتن سمت خلاف قبله خیلی جالب بود اومدم سرچ کردم ممنون از شما.
  صبح سه شنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۲

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر شما صبای جوان عزیز.
   چقدر عالی. خوبه که شما هم دیده‌اید این صحنه‌ی زیبا را. و بهتر آن‌که برای درک آن اقدام کرده و به نتیجه‌ی مطلوبی رسیده‌اید.
   موفق باشید.

  • الهه گفت:

   سلام من در باغمون همیشه به آسمان شب ها خیره میشوم با خانواده مدام ستاره های تکی می‌بینیم که به جهت های مختلف می‌روند و پشت سر هم قطاری نیستن پس اونا چی میتونه باشه سه چهار تا در جهت های مختلف با سرعت بالا در حرکت هستن

   • محمد همایونی گفت:

    سلام الهه عزیز.
    این‌هایی که نام‌بردید ماهواره هستند. به دور زمین هزاران ماهواره توسط انسان قرار داده شده که در حرکت‌اند. بسته به اندازه و فاصله‌شان از زمی؛ کم‌نور یا پرنور دیده می‌شوند. فقط دسته ماهواره‌های استارلینک هستند که در روزهای اول پس از پرتاب‌شان به صورت قطاری دیده می‌شوند.
    نکته: اگر جسم موردنظرتون که در حرکت هست، چراغ چشمک‌زن داشت، هواپیما است.
    شاد باشید.

 • محمد مهدی گفت:

  سلام منم 21 تیر 1402
  همچین چیزی دیدم ساعت 20 در مشهد
  یکم عجیبه امکان جاسوسی داره در همین لحظه

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر محمدمهدی عزیز.
   چقدر خوب. شما هم همان رشته ماهواره‌ای را دیده‌اید که ساعت‌هایی قبل صبا جوان دیده‌اند.
   نه، این‌ها جاسوسی نیستند. همانطور که گفته شد، مجموعه ماهواره‌های استارلینک هستند.

  • سارا گفت:

   سلام اقای همایونی من همین الان در تیر سال ۱۴۰۲ ساعت ۸ و ۴۰ دقیقه این قطار ماهواره ای رو دیدم باتوجه به توضیحاتتون ۶۰ بودنشون چیز های مهمی نیستن ولی تعدادشون زیر ۲۰ بود ،همون ماهواره ها بودن؟؟؟

   • محمد همایونی گفت:

    سلام بر سارای عزیز.
    چقدر خوب که شما هم دیده‌اید.
    تعدادشون متفاوت هست. ظاهرن حداکثر 60 تا در هر پرتاب به فضا ارسال میشه. بعضی وقت‌ها هم کمتر. تازه وقتی چند روز از پرتاب ماهواره‌ها بگذره، تعدادشون که پشت سرهم در یک ردیف حرکت می‌کنند، کم می‌شود و کم می‌شود تا پس از چندین روز دیگه اثری از آن‌ها نخواهد بود.
    چیزی که دیدید درست بوده همان استارلینک‌ها بوده‌اند که هفته پیش پرتاب شده‌اند.

   • محمدصادق الهیان گفت:

    سلام من و دوستانم روز سه شنبه ۱۴۰۲/۴/۲۱ بعد از نماز صبح این پدیده رو مشاهده کردیم

    • محمد همایونی گفت:

     سلام برشما آقای الهیان. چقدر خوب چون که اون موقع زمان زیادی از پرتاب و آزادسازی‌شون در فضا نگذشته بوده.

    • علی اکبر گفت:

     من هم در تاریخ ۵ شهریور ۴۰۲ موقعه مغرب حدود ساعت ۸ چشم یکباره به این قطار نورانی افتاد وکلی برام چیز عجیبی بود ولی موفق به فیلم برداری نشدم

     • محمد همایونی گفت:

      سلام علی‌اکبر عزیز. کدام شهر هستید؟

 • جواد گفت:

  با درود من هم از نیشابور هستم و در تاریخ ۱۴۰۲/۴/۲۲ حدود ساعت ۸ شب این قطار ستاره‌ ای رو مشاهده کردم.

  • محمد همایونی گفت:

   سلام و درود آقا جواد عزیز.
   خیلی ممنون که این مشاهده‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 • علی گفت:

  سلام خسته نباشید
  منم امروز قطار ستاره ای را دیدم ولی کم بودن 20 تایی میشدند
  ساعت 9 شب بود
  تبریز شهرستان مراغه

  • محمد همایونی گفت:

   سلام علی‌اقای عزیز.
   ممنون که اطلاع دادید. معلوم میشه هنوز این سری ماهواره‌های استارلینک رو میشه توی آسمون دید.

 • پژمان گفت:

  سلام من امشب ۱۴۰۲/۰۴/۲۶ ساعت ۲۱:۰۹ در سنندج یه سری قطار ستاره ایی خیلی زیبا با نور زیاد نزدیک ۴۰ تا میشدن دیدم که با رسیدن به بالای سرم محو شدن چون من بالای کوه بودم خوب دیدمشدون از سمت غرب جاییکه خورشید غروب میکنه از پشت کوه ها ظاهر شدن و بالای ناپدید شدن که با خوندن مطالب شما فهمیدم پشقاب پرنده یا پهباد نبودن ?

  • محمد همایونی گفت:

   درود و سلام بر پژمان عزیز.
   ممنون که ما رو هم مطلع کردید. پس معلوم میشه اگر جای مناسبی باشیم، می‌تونیم تعداد بیشتری مشاهده کنیم. چون برخی عزیزان کمتر از این تعداد دیده بودند.

   • عیسی گفت:

    سلام من اهل کشور افغانستان هستم حدود ساعت ۹و۱۵دقیقه این پدیده رو دیدم جالب واقعا

    • محمد همایونی گفت:

     سلام آقاعیسای عزیز.
     چقدر عالی که شما هم این ماهواره‌ها را دیده‌اید. و خیلی خوشحالم که به سایت ستاره‌شناس وارد شده‌اید.

 • صادق زارعی گفت:

  سلام خسته نباشید بنده صادق زارعی هستم من این پدیده زیبا رو دیشب 29تیر1402 ساعت حدودا 8

  • محمد همایونی گفت:

   سلام آقا صادق عزیز.
   ممنون که اطلاع دادید. خوشحالم که شما هم مشاهده کرده‌اید.

  • میثم گفت:

   سلام ما در 26 مرداد 1402هول و هوش ساعت 9شب در استان اردبیل شهر مشگین شهر این قطار ستاره ای رو به همراه خانواده مشاهده کردیم و همگی خیلی شگفت زده شده بودیم و نمیدونستیم چی هست که اومدم تحقیق دیدم خیلی از دوستان دیگه هم دیدن و ممنون از توضیحات شما

   • محمد همایونی گفت:

    سلام بر میثم عزیز.
    چقدر خوب که همگی تونستید ببینید. صحنه‌ی زیبا و جالبی است و آدم رو شگفت‌زده می‌کند. خوشحالم که متوجه موضوع شده‌اید.

 • اسما گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  منم در ۱۴۰۲٫۵٫۶ حدود ساعت ۹ شب این قطار ستاره ای رو دیدم و واقعا از دیدن این صحنه به وجد اومدم.اردبیل

  • محمد همایونی گفت:

   درود اسمای عزیز.
   چقدر خوب که تونستید ببینید و لذت ببرید.

 • حمید گفت:

  سلام من هم امروز قطار ستاره در آسمان فخرآباد واقع در مشگین‌شهر دیدم و سرچ کردم و مطالب قانع کننده شما را دیدم سپاس از شما
  در صورت امکان در مورد بشقاب پرنده و یا حیاط فرازمینی که ی مدتی در رسانه ها زیاد بهش پرداخته میشه اگه توضیح و یا تفسیری دارید بفرمایید

  • محمد همایونی گفت:

   سلام و درود بر حمید عزیز.
   خوش به حال شما که این‌ها را دیده‌اید.
   صحبت در مورد آن‌ها طولانی خواهد بود و در این مجال دیدگاه‌ها نمی‌گنجد. انشاله در مقاله‌های ویژه.

 • فرامرز میرزایی گفت:

  من الان ساعت ۹ و نیم شب تاریخ 1402/5/7 تو آسمان ارومیه یه قطار شی نورانی ریزدر یک ستوندر حال حرکت بودن بعدش یواش یواش ناپدید شدن خیلی زیبا بودن و خیلی آروم حرکت میکردند

  • محمد همایونی گفت:

   خیلی ممنون فرامرز عزیز که اطلاع دادید. مشخص است که با بعضی هموطنان که در مناطق نزدیک شما بوده و گزارش داده‌اند، همزمان این ماهواره‌ها را دیده‌اید.

 • حسین گفت:

  سلام منم امروز در تاریخ ۷مرداد ۱۴۰۲ قطار ستاره ای رو در ارومیه شهرستان سلماس دیدم و خیلی پدیده های جالبی بود .

 • فاطمه گفت:

  امشب ۱۴۰۲/۵/۸ من همین ستاره هارو دیدم و برام جالب بود و یه جورایی تعجب برانگیز فیلم گرفتم ازشون نوری که از اونا منعکس میشد آبی بود واقعا قشنگن من از روستای حسن آباد فیض آباد مه ولات این ستاره هارو دیدم

  • محمد همایونی گفت:

   درود بر فاطمه‌ی عزیز.
   خوشحالم که شما هم تونستید اونها رو ببینید و حتا فیلم هم بگیرید.
   از آسمان پرستاره‌ای که دارید نهایت لذت و استفاده را ببرید.

 • س گفت:

  من امشب یک دریف ستاره به تعداد زیاد نزدیک بیست تا یا بیشتر در یک خط دیدم که در تعداد که حرکت همزمان داشتند
  تاریخ ۹مرداد ۱۴۰۲

  • محمد همایونی گفت:

   درود برشما.
   ممنون که اطلاع دادید. پس هنوز این ردیف ستاره‌های متحرک دیده می‌شوند!

 • سید حسن گفت:

  سلام دیشب حدود ساعت 21تاریخ1402/05/09
  در اسمان تهران دیدم به هرکسی گفتم باور نکرد

  • محمد همایونی گفت:

   درود بر سیدحسن عزیز.
   چقدر خوب که در آسمان تهران تونستید ببینید. مشکلی نیست.

   • محمد گفت:

    یه سوال این ماهواره ها قاعدتا مسیر حرکتشون باید ثابت باشه میشه توی تاریخ ها و ساعتای مشخصی پیش بینی کرد که بشه تماشا کردشون؟

    • محمد همایونی گفت:

     سلام دوباره.
     مسیر همه‌ی ماهواره‌ها کاملن قابل تعیین و پیش‌بینی است. در آخر مقاله نوشته شده که با مراجعه به سایت مورد نظر می‌توان زمان عبورها را به دست آورد.

 • مراد گفت:

  سلام
  بنده هم سه شنبه شب حدود ساعت ۲۳مورخ ۰۹/۰۵/۱۴۰۲ تعداد ۲۱ ستاره بصورت قطاری که از غرب به شرق در حال حرکت بودند را به همراه دوستم دیدم ولی نمی دونستیم چه هستند که سرچ کردم و توضیحات جنابعالی را دیدم؛تشکر از جمابعالی
  روستای تاف لرستان

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر مراد عزیز.
   ممنون که تجربه‌ی خودتون رو به اشتراک گذاشتید. خوشحالیم که از لرستان هم چنین گزارش‌هایی دریافت شده.

 • مهدی گفت:

  سلام عذر خواهم بابت حرفام..من امشب داشتم توی باغم آبیاری میکردم که راس ساعت 8:45دقیقه بود ک یک لحظه در همان جا صورتم را به آسمان بردم ک ردیفی از نور های کم رنگ را دیدم اما هر کاری کردم نتونستم فیلم یا عکسی از آنها بگیرم برای همین اومدم توی گوگل برای پیدا کردن نشانه ای از آنها

  • محمد همایونی گفت:

   سلام آقای مهدی عزیز.
   اتفاقن در حدود همان زمان مشاهده‌ی شما یک عزیزی از استان خراسان رضوی هم تماس تلفنی گرفتند و از مشاهده‌ی همین ردیف ستاره‌ی در حال حرکت گزارش دادند. بی‌گمان هر دوی شما یک عبور از ماهواره‌های استارلینک را از شهرهای مختلف مشاهده کرده‌اید.
   ممنون که اطلاع دادید.

 • محمد گفت:

  سلام منم دیشب در تارخ ۱۸ ۵ ۴۰۲ در ساعت ۱۹ ۵۲ دقیقه در چترود کرمان موقع ابیاری زمین دیدم حدود ۲۰ تا برام جالب بودن تا بالا سرم امدن کم کم ناپدید شدن

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر محمد عزیز.
   چقدر خوب. عالی.
   ممنون که اطلاع دادید. خوشا آبیاری در زیر آسمان پرستاره 🙂

 • مرتضی شایسته گفت:

  سلام استاد
  من چند بار دیدم. دوبار به صورت ردیف و پشت سر هم و یک بار به صورت بغل هم امروز در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ دیدم و با جستجو در گوگل و مطالعه مطالب شما متوجه شدم ماهواره هستند. خیلی ممنون از آگاه سازی شما

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر آقامرتضی عزیز.
   بسیار خوب و عالی. بی‌گمان باز هم در آینده این‌ها را یا ماهواره‌های دیگر را خواهید دید. موفق باشید.

 • امیر گفت:

  سلام خوبوهستین من هم ستاره هایی قطاریی رو دیدم با رفقام رفته بودیم کوه بعد شب بود دیدیم ستاره ها قطاریی دارن میروند بعد هعی دونه دونه مهو شدند همه مون متعجب مونده بودیم ستاره ها قطاری بودن بعد جلب بود بعدش مهو شدن

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر امیر عزیز و دوستان کوهنوردتون.
   خوشحالم که شما و دوستان دیده‌اید. و چه خوب که متوجه شدید این‌ها ماهواره هستند. احتمالن در شب‌های دیگر کوهپیمایی هم دوباره ببینیدشان.

 • امیر گفت:

  برام عجیب همه نظرات برا یه همین چند وقت ؟؟

  • محمد همایونی گفت:

   بله درسته. علتش هم این هست که این دو ماهه حدود 19 پرتاب استارلینک اتفاق افتاده است.
   و همین باعث شده که در این دو ماهه تعداد زیادی از مردم شاهد این قطار ستاره‌های استارلینک باشند.
   فهرست پرتاب‌های استارلینک را از این لینک ببینید.

 • مهدی گفت:

  ا
  من هم امشب ساعت ۸ شب در اسمان نیشابور این قطار ستاره هارو دیدم

  • محمد همایونی گفت:

   درود بر آقامهدی عزیز.
   جالب این که تماس‌های تلفنی به بنده هم بیشتر از استان‌های خراسان هست.

 • صمد توانامنش گفت:

  تاریخ ، ۱۴۰۲/۰۵/۲۶
  رفته بودیم به صعود شبانه کوه میشو نزدیک شهر تبریز ، در کوهستان همه جا تاریک بود و ستاره ها قشنگ دیده میشد و زیبایی خاصی داشت که یه لحظه در آسمان تاریک چیزی توجه ما رو جلب کرد و همان طور که فرمودید قطاری از ستاره ها که در یک ردیف منظم پشت سر هم در حال حرکت بودند که البته به نسبت برخی ستاره ها اتفاقاً نزدکتر به زمین بودند ،
  واقعاً صحنه شکه کننده‌ای بود ، درست مثل فیلم های علمی و تخیلی، سپاسگزارم از توضیحات شما ، وقتی دانش و علم کافی نداریم ، فکر می‌کنیم که اتفاق عجیبی در حال رخ دادن هست در حالی اینطور نیست ، چون یه لحظه من فکر کردم فرازمینی ها دارن میان تبریز کوه میشو که شام رو با هم بخوریم
  صمد توانامنش ، باشگاه کوهنوردی و اسکی آلپ تبریز

  • محمد همایونی گفت:

   سلام آقای توانامنش عزیز.
   سپاس که به خوبی و دقیق توضیح دادید. خوشحالم که چنین تجربه‌ای رو به همراه هم‌نوردهای خودتون داشته‌اید.
   البته بعضی وقت‌ها هم میگیم ای کاش همون فرازمینی‌ها بودند و باهم شام رو می‌خوردیم 🙂 . اما خب نیست و نبود.
   باعث خوشحالی است که توضیحات این مطلب برای شما روشنگر بوده است.
   در برنامه‌های صعودتون، یاد بنده رو هم به‌خیر کنید.

 • گیمر گفت:

  اقای همایون شما که میگی نور خورشید رو بازتاب میکنند من دیروز شب مثل همین که خانوم گفتند رو دیدم

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر گیمر عزیز. ممنون که اطلاع دادید.
   بله درسته، این‌ها نور خورشید رو بازتاب می‌کنند.
   البته از جمله‌ی شما متوجه نشدم که دارید حرف بنده رو تأیید می‌کنید یا موضوعی دیگر را می‌خواهید بگویید.

  • مطوری گفت:

   سلام من امشب این تصاویر دیدم!خوزستان هستم

 • آیناز گفت:

  منم دیشب تو آسمون شمال اینو دیدم خیلی قشنگگگ بود

  • محمد همایونی گفت:

   سلام آیناز عزیز.
   چقدر خوب، خوشحالم که این زیبایی‌ها رو دیده‌اید. ممنون که اطلاع دادید.

 • محبوبه گفت:

  شب پنج شنبه 1402/05/26 من و همسرم توی پارک شهرمون خراسان شمالی-اسفراین ، قطاری از ستاره ها رو دیدیم که حدود 30 یا 40 تایی بودند و دنبال هم تو یه مسیر در حرکت بودند.

  • آزی گفت:

   سلام من دیشب در اسمان بیست تا ستاره با یک سرعت ثابت دیدم خواهرم میگفت شهاب سنگه من گفتم ماهواره امروز که زدم تو نت دیدم واقعا ماهواره بودن ممنون از توضحتون

   • محمد همایونی گفت:

    سلام آزی عزیز.
    باعث خوشحالیه که این مطلب تونسته به شما هم کمک کنه که دقیق‌تر متوجه موضوع بشید.
    امیدوارم باز هم این‌ها رو ببینید. ممنون که گزارش دادید.

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر محبوبه‌ی عزیز.
   خوشحالم که شما و همسرتون هم دیده‌اید. و چقدر خوبه که از داخل پارک تونستید ببینید. خیلی از مردم اصلن روحشون هم خبر ندارد.

 • فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر من دیشب بین ساعت ۱۹تا۲۰بود ک برق رفته بود و بیرون خونه بودم بعد حدوده ده دوازده تا نور دیدم ک پشت هم حرکت میکردن خیلی هم آروم بود عین نقل قول دوست عزیزمان از سمت قبله به سمت شرق در حرکت بودن با توجه به توضیحات شما یعنی الان اون ها ستاره نبودن و ماهواره بودن؟همسایه پیرمون ک پا ب سن گزاشته می‌گفت قافله ی امام هستن و هر چهار شنبه دیده میشه .ولی انگار اینطور نیست و خیلی ها بر این باور هستند ک این ها مربوط به عقاید دینی آنهاست از اطلاع رسانی شما ممنونم ک مارو آگاه کردین??

  • محمد همایونی گفت:

   سلام فاطمه‌ی عزیز. ممنون که با توضیحاتی خوب، نتیجه‌ی مشاهدات خود را ارسال کردید. نقل قول از همسایه‌ی عزیز شما هم جالب بود، و نشان از مرتبط کردن این مشاهده‌ها با باورها و اعتقادات‌شان هست.
   بله همینطوره، این‌ها نه ستاره هستند و نه ارتباطی به امور غیرطبیعی دارند. فقط چند ماهواره هستند که در حال گردش به دور زمین هستند.

 • ریحانه گفت:

  سلام خسته نباشید من امشب ۱۴۰۲/۰۶/۱۰شهریور این ستاره قطاری هارو دیدم خیلییی واسم شگفت انگیز بود

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر ریحانه عزیز.
   هم خوش‌به حال‌تون و هم ممنون که اطلاع دادید.

 • علی اجاقیان گفت:

  با سلام
  بنده هم همین الان از آسمان غرب تهران این قطار نورانی و دیدم بسیار شگفت زده شدم …واقعا زیبا بود و باور نکردنی …

  • سلام بر علی عزیز.
   چقدر عالی که تونستید از آسمان تهران آن‌ها را ببینید. تبریک به شما.

   • بهزاد گفت:

    با سلام
    امشب ساعت ۲ بامداد تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۴۰۳ حدودا ۱۰ تا ماهواره پشت سر هم رد شدن . خیلی زیبا بودن
    شهرستان خواف . خراسان رضوی

    بابت مطالب زیباتون هم ممنون

    • محمد همایونی گفت:

     سلام بر بهزاد عزیز.
     خیلی عالی که مشاهده کردید. ممنون که گزارش دقیق ارسال کردید.

  • هادی گفت:

   سلام
   هادی هستم از روستای پیرواش گرگان استان گلستان
   امشب سیزدهم شهریور سال 1402
   منم یک قطار ستاره رودیدم و بچه هامم صداکردم تا ببینن
   تارفتم فیلم بگیرم ناپدید شدن
   گفتم حتما چیز خارق‌العاده ای هست یا فقط من دیدم و چشم برزخی پیداکردم
   ولی بچه هام هم دیدن
   امدم نت
   دیدم ماهواره ها ی استارلینک هستن??

   • محمد همایونی گفت:

    سلام به شما هادی عزیز.
    چقدر خوب که بچه‌ها هم تونستند ببینند. بله درسته این‌ها ماهواره هستند. ولی زیبایی خاص خودشون رو دارند.
    ممنون از شما.

 • Elnaz گفت:

  سلام امشب ۷ و ۳۰ دقیقه شب سال ۱۴۰۲
  ۱۴شهریور دقیقا همین هارو دیدم و زود ناپدید شدن نور آبی هم داشتن

 • شایان گفت:

  درود
  جمعه ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ با بچه های فامیل زدیم به سمت جنگل(روستای چقر بش قارداش-استان گلستان) و حوالی ساعت ۱۹ و ۲۰ دقیقه تو تاریکی هوا این ستاره های پشت سر هم رو دیدیم که داشتن رد میشدن
  واقعا یکی از شگفت انگیز ترین لحظات عمرم بود.

  • محمد همایونی گفت:

   درود بر شایان عزیز و دیگر عزیزانی که تونستند مشاهده کنند. و تشکر که گزارش مشاهده‌ی خودشون رو منتشر کردند.

 • Farnaz گفت:

  سلام
  امشب 1402/6/14 برقای محل رفته بود اتفاقی این ماهواره هارو دیدم که ردیفی حرکت میکردن خیلی زیبا برام جالب بود نورهای آبی مانندی هم داشتن مشخص بود ستاره نیستن
  از اردبیل

  • محمد همایونی گفت:

   سلام فرناز عزیز.
   این برق‌رفتن‌ها موقع شب خیلی غنیمته. خوشحالم که در این شرایط ماهواره‌ها از آسمان‌تون رد شدند.

 • فاطمه صفری گفت:

  سلام منم تو شهر هیدج زندگی میکنم
  دیشب توی باغ بودیم همه جا تاریک بود واین پدیده رو دیدم وچون عاشق ستاره ها آسمونم کلی شگفت زده شدم تااینکه الان مطالب شمارو خوندم…
  ممنون از مطالب خوب شما

  • ریحانه گفت:

   سلام ماهم این کاروان ستاره ها ی متحرک رو امروز ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ جاده صوفیان آذربایجان شرقی ساعت حدود ۸شب دیدیم و خیلی تعجیب کردیم و حیرت زده خیلی زیبا بود اصلا بعید به نظر میاد ماهواره باشه

   • محمد همایونی گفت:

    سلام ریحانه عزیز.
    خوشحالم که دیده‌اید. مطمئن باشید که ماهواره‌های استارلینک هستند.

  • محمد همایونی گفت:

   سلام فاطمه‌ی عزیز.
   باعث خوشحالی است.

 • حامد گفت:

  سلام
  امشب پانزدهم شهریور 1402 مسیر الموت به قزوین از جاده اکبر توی آسمان یک دسته ستاره پشت سرهم دیدم که خیلی زیبا بود و بعداز جستجو در سایتتون متوجه شدم ماهواره بوده
  ممنون از مطالب خوبتون.

 • امینی گفت:

  سلام ماهم امشب ۱۵ شهریور تو کوچمون با همسایه ها از روستای هریس شبستر آذربایجان شرقی
  ساعت حدودا ۸ دیدیم خیلی دیدنی بود فک کردیم ستارس ولی الان بعد از جستجو در سایتتون متوجه شدم ماهواره بود.

  • محمد همایونی گفت:

   سلام برشما. خوش به حال شما که در روستاها آسمان پرستاره دارید.

 • محدثه گفت:

  امشب ۱۴۰۳/۰۱/۰۷ ساعت حدودا ۸ شب بود فک میکنم قطاری از ستاره ها رو دیدم حدودا ۱۰ یا ۲۰ ستاره بودن که همه به سمت بالا حرکت کردن و دونه دونه ناپدید شدن خیلی جالبه عجیب بود😍
  من از قم پیام میدم

  • محمد همایونی گفت:

   سلام به محدثه عزیز.
   ممنون که گزارش دادید. خوشحالم که تونستید این قطار ماهواره‌ها رو ببینید.

 • سام گفت:

  سلام من سام ویسکرمی امروز 1403-12-ساعت 20:۸دقیقه این قطار ستاره ای از خرم آباد شهرستان ویسیان دیدم.

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر سام عزیز.
   باعث خوشحالیه.
   ممنون که اطلاعات دقیق ارائه کردید.

  • اربابی گفت:

   سلام من امروز 15اردیبهشت 1403ساعت 7.50شب این قطار نورانی زیبا رو دیدم بعد یه دقیقه کم کم ناپدید شدند.
   شهرستان نهبندان خراسان جنوبی

   • محمد همایونی گفت:

    سلام به شما اربابی عزیز.
    خوشحالم که دیده‌اید. و سپاس که اطلاع دادید. به احتمال زیاد آن‌چه که دیده‌اید مربوط به پرتاب 14 اردیبهشت بوده است.

 • سارامظاهری گفت:

  سلام و درود
  من به اتفاق همسرم و دوتا از همسایه هامون دوشب متوالی پشت سر هم و در یک ساعت مشخص حدودا ساعت 19:45 دقیقه 4 و 5 خردادماه 1403یه قطار دنباله داراز ستاره ها رو در اسمان شهرستان بافت روستای هنگوئیه مشاهده کردیم شب اول به شکل یک مستطیل باریک در وسط اسمان دیدم و شب دوم به شکل یه قطار ی از ستاره ها با نظمی خاص و با فاصله ای مشخص از هم که در یک ردیف از سمت قبله رو به بالا در حال حرکت دیدیم که در وسط اسمان محو شدن ، هر چی بودند بسیار بسیار زیبا بودند و ما ازشون فیلم هم گرفتیم

  • محمد همایونی گفت:

   درود بر سارای عزیز.
   ممنون که با جزئیات برامون روایت کردید. خوشحالم که تونستید اون‌ها رو ببینید. در شب‌های آینده یواش یواش دیگه از دید ما خارج میشند، اما دوباره که پرتاب استارلینک انجام بشه باز هم دسته جدیدی برای مدتی دیده خواهند شد.
   ممنون میشم که ویدئوهای خودتون رو برای بنده بفرستید. شاد باشید.

 • مسعود گفت:

  سلام من امروز قطاری از ستاره دیدم خیلی بودن. اولین باره همچین پدیده ای دیدم خیلی قشنگ بود امروز۱۴۰۳/۳/۶ خوزستان_ایذه

  • محمد همایونی گفت:

   درود بر مسعود عزیز. باعث خوشحالی است. ممنون که گزارش دادید. به‌نظرم شما اولین نفر از خوزستان هستید که این‌جا گزارش ثبت کردید.

 • nasrin گفت:

  سلام ودرود
  من هم دیشب در تاریخ 1403/03/06 حدوداً ساعت 8 شب در آسمان اصفهان این ستاره‌ها را دیدم ولذت بردم. چقدر خوب که با یک سرچ ساده تونستم متوجه حقیقت بشم و ذهنم الکی درگیر نشد😃👌 سپاس فراوان از لطف شما بابت اطلاع‌رسانی وآگاهی در مورد این موضوع 🙏🌹

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر نسرین عزیز.
   خوشحالم که این مطلب تونسته شما رو راهنمایی کنه. درسته، ذهن خیلی از انسان‌ها درگیر میشه و سراغ موضوعات فرعی و بی‌ربط میره. هرچند که هستند هنوز خیلی از کسانی که باز هم با وجود دریافت چنین اطلاعاتی نمی‌خواهند دست از توهمات خود بردارند.
   ممنون که اطلاع دادید.

 • پریسا گفت:

  ای دی من در روبیکا @banouye.
  Azerbaijani
  پیام بدین بفرستم

 • گل آقا گفت:

  باسلام
  مگر ماهواره هاچه اندازه هستند که درشب ازفاصله دوردیده میشوند؟
  لطفاً اندازه تقریبی وفاصله ماهواره ها با زمین را بفرمایید چقدرهست؟
  متشکرم

  • محمد همایونی گفت:

   سلام بر گل‌آقای عزیز.
   اندازه‌هاشون و فاصله‌هاشون متفاوت است. و بی‌گمان هرچه ماهواره بزرگتر و نزدیکتر باشد، پرنورتر دیده می‌شود. اگر هم کوچک یا دور باشد، کم‌نورتر. تا حدی که دیگر با چشم دیده نمی‌شود. ما تعداد بسیار کمی از ماهواره‌ها را با چشم غیرمسلح می‌بینیم.
   اندازه‌هاشون از چندین متر تا چند ده‌متر هست. فاصله‌هاشون هم از حدود 200 کیلومتر تا سطح زمین تا چندین هزار کیلومتر، متفاوت است.
   اما وجود صفحه‌های باتری‌های خورشیدی‌شون که بازتاب زیادی از نور خورشید ایجاد می‌کنند، خیلی کمک می‌کند تا آن‌ها را ببینیم. زاویه سطوح بازتاب‌کننده و جنس آن‌ها و خیلی پارامترهای دیگر هم در این کم‌نور یا پرنور دیده شدن ماهواره‌ها تأثیر دارد.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader
  لطفا صبرکنید...