ستاره‌های روشن در آسمان

روشن ترین ستارگان آسمان

بارزترین مشخصه هر ستاره، نورانیت آن است به طوری که ستارگان در روشنایی‌های بسیار متفاوتی در آسمان مشاهده می‌شوند. در این مقاله با تعدادی از روشن ترین ستارگان آسمان شب آشنا می‌شویم؛ ستارگان پرنوری که شهرت زیادی هم دارند.

سیاره زهره (ناهید) پس از ماه و خورشید، پرنورترین جسمی است که در آسمان دیده می‌شود. که از پاییز ۹۸ تا اوائل خرداد ۹۹ در آسمان شامگاهی بعد از غروب خورشید با درخشش بسیار بالا دیده می‌شد. اما از اوائل تابستان ۹۹ پس از عبور از مقارنه داخلی‌اش، آن را در آسمان صبحگاهی قبل از طلوع خورشید می‌توانیم ببینیم. این وضعیت تا اواخر پاییز ادامه دارد. بنابراین آن ستاره بسیار درخشان در آسمان سحرگاهی، سیاره زهره است.

سیاره مشتری هم در طول تابستان و پاییز در ابتدای شب، پرنورترین ستاره آسمان شبانه است.

به روزرسانی اول: ۹ دی ۱۳۹۸

به روزرسانی دوم: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸

به روزرسانی سوم: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

به روزرسانی چهارم: ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

 

در حقیقت کلیدی‌ترین ویژگی ستارگان برای دانشمندان، نوری است که از آن‌ها دریافت می‌کنند. منجمان به کمک همین نور بسیار ضعیفی که مشاهده می‌کنند اطلاعات گرانقیمت بسیار زیادی را استخراج می‌کنند. سن، دمای سطحی، عناصر موجود در جوّ ستاره و حتی درصد فراوانی آن‌ها و از همه مهمتر وضعیت تحول ستاره را می‌توانیم از نور دریافتی ستارگان مشخص کنیم. البته کار ساده‌ای نیست، بلکه برای اخترشناسان بسیار هم طاقت‌فرساست ولی لذت کشف حقایق را با خود به همراه دارد!

در بین این همه ستاره، روشن‌ترین آن‌ها که به راحتی هم از آسمان‌های آلوده شهری مشاهده می‌شوند، جذابیت خاص خود را برای همگان داشته‌اند. از این رو تعداد ۲۱ ستاره اول را فهرست کردیم و سپس به معرفی بیشتری از ۵ ستاره معروف‌تر بسنده کردیم.

چون در بعضی از منابع موجود اختلافاتی جزئی در مشخصات این ستارگان وجود دارد؛ داده‌های این جدول را از آخرین ویرایش کتاب جامع و مرجع Discovering the Universe  استخراج کرده‌ام؛ این کتاب هم بر اساس کاتالوگ عمومی هیپارخوس (اَبَرخُس) آن‌ها را ثبت کرده است. فقط با این تفاوت که ستاره آلفای صلیب را در کنار ستاره دبران اضافه کردیم؛ و دمای ستارگان هم از دایره المعارف ویکی‌پدیا به آن اضافه شده‌اند.

فهرست ۲۱ ستاره روشن‌تر

ردیف

ستاره

نام خاص

قدر ظاهری

تابندگی

(نسبت به خورشید)

فاصله

(سال نوری)

دمای سطحی

(کلوین)

۱

آلفاـ سگ بزرگ

شباهنگ (شعرای یمانی)

۱/۴۳-

۲۶/۱

۸/۶۱

۹۹۴۰

۲

آلفا ـ شاه تخته

سهیل

۰/۶۲-

۱۴۰۰۰

۳۱۳

۷۰۰۰

۳

آلفا ـ عوا

سماک رامح

۰/۰۵-

۱۹۰

۳۶/۷

۴۳۰۰

۴

آلفا ـ قنطورس

رجل القنطورس

۰/۰۱-

۱/۷۷

۴/۴

۵۷۹۰

۵

آلفا ـ شلیاق

نسرواقع (وگا)

۰/۰۳+

۶۱/۹

۲۵/۳

۹۶۰۰

۶

آلفا ـ ارابه ران

عیوق

۰/۰۸+

۱۸۰

۴۲/۲

۴۹۷۰

۷

بتا ـ جبار (شکارچی)

رجل جبار

۰/۱۸+

۷۰۰۰۰۰

۷۷۳

۱۲۱۰۰

۸

آلفا ـ سگ کوچک

شِعرای شامی

۰/۳۸+

۷/۷۳

۱۱/۴

۶۵۳۰

۹

آلفا ـ نهر

آخر النهر

۰/۴۵+

۵۲۵۰

۱۴۴

۱۵۰۰۰

۱۰

آلفا ـ جبار

اِبطُ الجوزا

۰/۴۵+

۴۱۰۰۰

۴۲۷

۳۵۹۰

۱۱

بتا ـ قنطورس

بطن القنطورس

۰/۶۱+

۸۶۰۰۰

۵۲۵

۲۵۰۰۰

۱۲

آلفا ـ عقاب

نسرطائر

۰/۷۷+

۱۱/۸

۱۶/۸

۶۹۰۰

۱۳

آلفا ـ ثور

دَبَران

۰/۸۷+

۳۷۰

۶۵/۱

۳۹۱۰

۱۴

آلفا ـ صلیب

چلیپایه

۰/۸۷+

۲۵۰۰۰

۳۲۰

۲۸۰۰۰

۱۵

آلفا ـ سنبله

سِماک اعزل

۰/۹۸+

۲۵۰۰۰

۲۶۲

۲۲۴۰۰

۱۶

آلفا ـ عقرب

قلب العقرب

۱/۰۶+

۳۷۰۰۰

۶۰۴

۳۴۰۰

۱۷

بتا ـ جوزا

رأس پیکرپسین (پولوکس)

۱/۱۶+

۴۶/۶

۳۳/۷

۴۶۶۶

۱۸

آلفا ـ حوت جنوبی

فَمُ‌الحوت

۱/۱۷+

۱۸/۹

۲۵/۱

۸۵۹۰

۱۹

آلفا ـ دجاجه

رِدِف (دِنِب)

۱/۲۵+

۳۲۰۰۰۰

۳۲۳۰

۸۵۲۰

۲۰

بتا ـ صلیب

حساسه

۱/۲۵+

۳۴۰۰۰

۳۵۳

۲۷۰۰۰

۲۱

آلفا ـ اسد

قلب الاسد

۱/۳۶+

۳۳۱

۷۷/۵

۱۲۴۶۰

 

 

 

 

 

 

 

با وارد کردن ایمیل خود، این جدول و اصل مقاله را به صورت PDF دانلود کنید:

 

 شباهنگ (شِعرای یمانی)

پرنورترین ستاره آسمان است که بعد از خورشید، ماه، زهره و مشتری به عنوان پنجمین جرم پرنور آسمان به رنگ آبی سفید می‌درخشد. به همراه چند ستاره درخشان دیگر در آسمان زمستان دیده می‌شود. شباهنگ یک ستاره رشته اصلی است و در واقع دوگانه‌ایست که همدمش یک کوتوله سفید بسیار چگال است. این همدم اولین کوتوله سفیدی بود که کشف شد و تا مدت‌ها ویژگی‌های خاص طیف و دمای آن همچون معمایی برای منجمان بود.

پرنوری آن هم به خاطر درخشندگی واقعی آن است و هم به علت فاصله کمی که دارد. در واقع شباهنگ یکی از همسایگان کهکشانی ماست. یک نکته جالب که کمتر گفته شده، این ستاره در حال نزدیک شدن به ماست و تا ۶۰٫۰۰۰ سال دیگه پرنورتر هم می‌شود. ولی بعد از آن شروع به دورشدن و کم‌نور شدن می‌کند ولی همچنان تا ۲۱۰٫۰۰۰ سال آینده روشن‌ترین ستاره آسمان زمینیان است.

سگ بزرگ و شباهنگ

شباهنگ در کلب اکبر

شباهنگ را علاوه بر زمستان، می‌توان در فروردین ماه هم به راحتی مشاهده کرد. کافی است پس از غروب خورشید و تاریکی آسمان بهاری، در قسمت جنوب و جنوب غربی آسمان ایران به دنبالش بگردید. از همه ستارگان پرنورتر است. (البته به شرطی که زهره و مشتری در آسمان نباشند!)

شعرای یمانی و همدمش

شباهنگ و همدم کوتوله‌اش

سوالات خود را در مورد این موضوع در پایان این صفحه و در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید، قول می‌دهیم حداکثر پس از یک روز جواب آن را ارسال کنیم.

سهیل

« ستاره سهیل شدی!؟ »

مردم ایران زمین خیلی بیش از این‌که سهیل را دیده باشند،  نامش را در این ضرب المثل شنیده‌اند. واقعا هم به علت کمتر دیده شدن آن از اکثر مناطق ایران است که چنین مثلی ساخته شده است. سهیل که دومین ستاره پرنور آسمان است درست در زیر شباهنگ در صورت فلکی شاه تخته (حمّال) قرار دارد. و چون در جنوب آسمان قرار دارد، هرچه به سمت مناطق شمالی ایران جابه‌جا شویم، فاصله آن تا افق جنوبی کمتر و کمتر می‌شود و دیدن آن مشکل‌تر.

سهیل یک ابرغول سفید رنگ بسیار عظیمی است که با جرم ۸ برابر جرم خورشید، قطری حدود ۷۰ برابر قطر خورشید را دارد. درخشندگی فوق العاده زیاد آن را فاصله زیادش از ما کاهش داده است. وگرنه اگر در همسایگی خورشید بود و در فاصله شباهنگ از ما قرار داشت، دیگه شب‌های تاریکی نداشتیم!!

 

مقاله مرتبط:  «ستاره سهیل دومین ستاره آسمان»

 

سهیل هم مانند شباهنگ از ستارگان زمستانه است و هنگامی که شباهنگ به بالاترین ارتفاع خود از افق می‌رسد می‌توانید آن را در مجاورت افق جنوبی و پایین شباهنگ ببینید. البته به شرط آن‌که آسمانی تمیز و بدون غبار داشته باشید.

سهیل

ستاره سهیل

اگر علاقه‌مند به یادگیری نجوم هستید، با شرکت در دوره‌های آنلاین آموزش نجوم از هر نقطه‌ ایران و جهان؛ به سرعت خود را به جمع دانشجویان با انگیزه‌ نجوم برسانید:

 

نسر واقع

پنجمین ستاره پرنور آسمان و دومین ستاره پرنور در نیمکره شمالی آسمان است. رنگ زیبایش آن را در کنار دیگر ستارگان آسمان تابستانی، ممتاز کرده است. نسرواقع به همراه سماک رامح و شباهنگ ستارگان پرنور در همسایگی خورشید هستند. جالب این‌که ستاره شناسان گسترده‌ترین تحقیقات را پس از خورشید برای این ستاره انجام داده‌اند و به عبارتی آن را مهمترین ستاره می‌شناسند.

این ستاره به همراه نسر طائر و ردف، تشکیل مثلث تابستانی را می‌دهند و یکه تاز آسمان زمستان و پاییز هستند. به علت حرکت تقدیمی زمین، نسرواقع در گذشته ستاره قطبی بوده و حدود ۱۲۰۰۰ سال دیگر هم دوباره نزدیک قطب شمال سماوی خواهد بود.

در عکس زیر صورت‌های شلیاق و دجاجه به زیبایی مشاهده می‌شوند. نسرواقع در سمت راست و ردف در بالای تصویر قرار دارند. شکوه راه شیری در این قسمت آسمان دیدنی است. اگر دوربین دوچشمی دارید حتما با آن در این قسمت آسمان به گشت و گذار بپردازید.

نسرواقع و ردف

صور فلکی شلیاق و دجاجه

 

قلب العقرب

به اَبَرغول قرمز آسمان تابستان احترام می‌گذاریم. صورت فلکی عقرب از معدود صوری است که شکل آن به اسمش نزدیک است. و این ستاره هم دقیقا در قلب این عقرب قرار گرفته است. عقرب را در آسمان تابستان به راحتی می‌توان در سمت جنوب آسمان و بالاسر افق جنوبی مشاهده کرد.

این ابرغول ما قطری در حدود ۸۸۰ برابر خورشید دارد و اگر به جای خورشید در منظومه شمسی قرار بگیرد تا کمربند سیارک‌ها هم خواهد رسید! قلب العقرب مراحل پایانی عمر خود را طی می‌کند و هر لحظه امکان دارد که در اثر یک انفجار ابرنواختری منفجر شده و در طول چندین هفته، آسمان شب‌های ما را نورافشانی کند.

عقرب و قلب العقرب

صورت فلکی عقرب

 

اِبطُ الجوزا

البته نام صحیح آن یَدالجوزا است که شانه‌ی شکارچی را نشان می‌دهد؛ ولی بیشتر به نام ابط الجوزا معروف شده است. ستاره‌ایست که یک گام از قلب العقرب هم فراتر رفته و تا ۱۰۰۰ برابر قطر خورشید بزرگ شده است! این ابرغول قرمز آسمان زمستان‌ها در شانه صورت فلکی جبار (شکارچی) خودنمایی می‌کند. از آن جهت که در نزدیکی ابرغول آبیِ رجل الجبار قرار گرفته، تضاد رنگ این دو ستاره معروف بسیار دیدنی است.

این ستاره عظیم الجثه هم مانند هم نسل‌های خودش، باید انتظار یک انفجار شدید ابرنواختری را بکشد. صورت فلکی جبار را به همرای ستاره‌ها و سحابی‌های زیبا و معروفش می‌توانیم در کل زمستان و اوایل بهار در آسمان مشاهده کنیم. رنگارنگ بودن ستارگانش و شکل زیبایش جلوه دلربیایی به این صورت فلکی داده است.

ابط الجوزا را در سمت چپ تصویر و بر فراز آن درخت صنوبر مشاهده می‌کنیم:

جبار یا شکارچی

صورت فلکی جبار شکارچی

نویسنده:

محمد همایونی

 

23 پاسخ
 1. ماجد
  ماجد می گوید

  این ستاره (شباهنگ)در حال نزدیک شدن به ماست و تا ۶۰٫۰۰۰ سال دیگه پرنورتر هم می‌شود.
  با سلام
  جمله بالا که در متن آمده است در چند جای دیگر، برعکس آن را دیده ام لطفا منبع این مطلب را بازگو می کنید
  لطفا خبرکنید

  پاسخ
  • محمد همایونی
   محمد همایونی می گوید

   سلام و دورود و ممنون از نکته سنجی شما.
   این مطلب به صورت واضح در دایره المعارف ویکی پدیا (انگلیسی) آمده است که منبعش رو هم به مجله اسکای اند تلسکوپ بر اساس اطلاعات ماهواره هیپارکوس، ارجاع داده است. در ضمن اگه در همین مرجع به لیست مشخصات خاص این ستاره در ستون سمت راست نگاه کنید، سرعت شعاعی این ستاره را ۵٫۵- کیلومتر بر ثانیه ذکر کرده که نشان دهنده نزدیک شدن آن به ماست. (اگر مثبت باشد یعنی جسم در حال دور شدن از ماست)
   امیدوارم کافی باشد
   موفق باشید

   پاسخ
 2. ناصر
  ناصر می گوید

  با سلام
  من در تاریخ ۱ فروردین در لحظه غروب خورشید درست در غربی ترین قسمت آسمان یک ستاره پرنور رو مشاهده کردم که تا ساعاتی پرنورترین ستاره آسمون بود و بعد از مدتی غروب کرد و محو شد. از دوستانی که اطلاعات کافی دارند اسم اون ستاره رو اگه ممکنه بفرمایید چیه.

  پاسخ
  • محمد همایونی
   محمد همایونی می گوید

   آقای ناصر:
   سلام و درود برشما.
   ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام نوروز ۹۷٫ جسمی رو که دیده‌اید، سیاره زهره هست. این سیاره تا ماه‌های آینده ستاره شامگاهی خواهد بود و وضعیت دیدن آن بهتر و روشنایی اش هم در ماه‌های آینده افزایش می‌یابد.
   معمولا چنین مطالبی رو در کانال تلگرام ستاره شناس اطلاع رسانی می‌کنیم و اگه عکس مناسبی هم باشه منتشر می‌کنم. یک عکس زیبا از مقارنه زهره با هلال ماه و سیاره عطارد رو در کانال هم قرار داده‌ایم.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. محمد
  محمد می گوید

  سلام. فاصله منظومه شمسی تا پرنور ترین ستاره کهکشان راه شیری چند سال نوری میباشد؟

  پاسخ
  • محمد همایونی
   محمد همایونی می گوید

   سلام درود بر آقا محمد عزیز.
   پاسخ به این سوال از این بابت که شاید نتوان با قطعیت گفت که پرنورترین ستاره در راه شیری، کدام ستاره است؛ کمی مشکل است. اگر منظور از «پرنورترین» همان «درخشان‌ترین» ستاره‌ها باشد، با توجه به مطلبی که در مقاله «خوشه جعبه جواهر» منتشر شده است؛ که ستاره‌های این خوشه جزء درخشان‌ترین ستاره‌های کهکشان هستند، می‌توانیم فاصله‌ی این خوشه ستاره‌ای را تا منظومه شمسی به عنوان پاسخ این سوال بیان کنیم. این خوشه در فاصله ۶۴۴۰ سال نوری از ما قرار دارد.
   البته ممکن است ستارگانی درخشان‌تر از آنچه ما می‌توانیم مشاهده کنیم، در آن سوی برآمدگی مرکزی کهکشان در امتداد صورت فلکی قوس باشند، که به علت وجود غبار میان ستاره‌ایِ زیادی که در مسیر نور آن‌ها وجود دارد، نتوانیم درخشندگی واقعی آن‌ها را تعیین کنیم.
   موفق باشید

   پاسخ
 4. کوردو
  کوردو می گوید

  سلام ستاره ی سهیل در اواخر تابستان ظاهر می شه
  در زبان کوردی گلاویژ نام داره
  چون از ۱۵ مرداد قابل دیدنه نشانه‌ای از کمتر شدن دمای هوا و گذر از گرمای تابستانه

  پاسخ
  • محمد همایونی
   محمد همایونی می گوید

   سلام و درود برشما.
   بله. این ستاره در فاصله کمی بیش از ۸ سال نوری در همسایگی خورشید و در کهکشان راه شیری است.
   در واقع همه ستارگانی که در آسمان شب می‌بینیم متعلق به کهکشانِ خودمان (همان راه شیری) هستند.

   پاسخ
    • محمد همایونی
     محمد همایونی می گوید

     چنین مواردی اتفاق می‌افتد. در واقع بعضی مواقع با توجه به شرایطی که لایه‌ها جوّ و بخارهای آب موجود در هوا دارند، چنین اتفاقی می‌افتد. که در نتیجه انعکاس نور خورشید در این لایه‌ها، به نظر می‌رسد که دو و بعضی مواقع سه خورشید در آسمان قرار دارند.
     البته آن چه که شما دیده‌اید نیاز به توصیف دقیق‌تر دارد.

     پاسخ
 5. امیر حسین
  امیر حسین می گوید

  واقعاً همه ستارگانی که در آسمان شب بدون ابزارهای اپتیکی می‌بینیم همه شون بدون استثناء برای کهکشان خودمون راه شیری هستند؟

  پاسخ
  • محمد همایونی
   محمد همایونی می گوید

   بله همینطوره. حتی وقتی با تلسکوپ‌های آماتوری هم شما به آسمان نگاه کنید، باز هم ستارگانی که می‌بینید داخل راه شیری هستند. مگر موقعی که به سمت یک کهکشان نشانه رفته باشید و مطمئن باشید که ستاره‌های اون کهکشان رو می‌تونید تفکیک کنید؛ که این کار بسیار مشکلی است.
   البته به غیر از ستاره‌هایی که شاید با چشم در ابرهای ماژلانی بتوان دید (بنده که تجربه‌اش رو ندارم ولی مطمئنا تفکیک ستاره‌های ابرهای ماژلانی، آسان نیست).

   پاسخ
 6. محمدعلی رضایی
  محمدعلی رضایی می گوید

  البته ممکنه بسیاری از اجرام نورانی که ما در شب می‌بینیم در واقع یک کهکشان با ملیاردها ستاره باشند که به علت دور بودن ما اونها رو به شکل یک ستاره واحد میبینیم.برای مثال کهکشان اندروما در بسیاری از روزهای سال و در نقاطی از زمین و تحت شرایط خاص با چشم غیرمسلح هم قابل رویته.به طور کلی نمیشه گفت تمام ستاره‌هایی که میبینیم از کهکشان راه شیری هستن

  پاسخ
  • محمد همایونی
   محمد همایونی می گوید

   درود برشما.
   بله حق با شماست.
   ولی در پاسخی که بنده داده‌ام، بیان کرده‌ام که ستارگانی که دیده می‌شوند، نه آن‌هایی که به صورت مه‌آلود و غیرنقطه‌ای هستند که به این دسته‌ی دوم می‌گوییم: اجرام غیرستاره‌ای.
   شما وقتی کهکشان آندرومدا را دیده‌اید، کاملا احساس کرده‌اید که با ستاره‌ها متفاوت است و به صورت یک توده مه‌آلود دیده می‌شود نه نقطه‌ای همانند ستاره‌ها. حتی سحابی جبار هم برای چشمان تیزبین، حالت نقطه‌ای و ستاره‌ای ندارد.
   این مطلب که هر «ستاره‌ای» را (نه هر جرم سماوی) که ما با چشم غیرمسلح و حتی با چشم مسلح می‌بینیم ستاره‌ای است متعلق به کهکشان راه شیری؛ درست است. (البته به غیر از ستاره‌هایی که در کهکشان‌های دیگر می‌توان با تلسکوپ‌های قوی تفکیک کرد)

   پاسخ
 7. مریم سعیدی
  مریم سعیدی می گوید

  سلام ممنون از مطالب پر بارتون .نام ستاره ای پر نور در شرق رو می خوام که قبل از طلوع خورشید آن را می بینم

  پاسخ
  • محمد همایونی
   محمد همایونی می گوید

   سلام و درود مریم خانم عزیز.
   الان که اواخر مرداد ۱۳۹۹ هست، سیاره زهره در آسمان صبحگاهی قرار داره و به صورت پرنورترین ستاره آسمان دیده میشه. اگه دقت کرده باشید و یادتون باشه در پاییز و زمستان سال قبل، در آسمان شامگاهی بود بعد از غروب آفتاب.

   پاسخ
 8. شکیبا
  شکیبا می گوید

  سلام
  چند روزه (شهریور ماه)سمت چپ ماه یه ستاره ی زرد رنگ دیده میشه
  یعنی با چشم غیر مسلح
  این میتونه سیاره ی مشتری باشه یا نه صرفا یه ستارست؟ایا اسمی داره؟

  پاسخ
  • محمد همایونی
   محمد همایونی می گوید

   سلام و درود شکیبای عزیز
   ابتدا عذرخواهی بابت این همه تأخیر.
   در تاریخی که شما بیان کردید، سیاره مریخ در سمت چپ ماه بوده است. و اون ستاره در واقع سیاره مریخ بوده.
   سیاره مشتری هم در همان روزها، در سمت راست ماه بوده که از مریخ هم روشن‌تر دیده می‌شد.

   پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *