کلیک کن
منوی اصلی

وبیناری که برگزار شد

وبیناری که برگزار شد
برگزاری وبینار هلال ماه نو

گزارشی از برگزاری وبینار هلال ماه نو

وبیناری که برگزار شد

 

شروع: چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ـ پایان: جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹

۱- چهارشنبه ۱۰ صبح:

ناگهانی به ذهنم رسید که وبیناری با موضوع رصد هلال ماه نو در پایان ماه رمضان برگزار کنم. واقعا فرصتی هم نداشتم و برنامه‌ریزی و اجرای یک وبینار به این سرعت کمی غیرممکن به نظر می‌رسید!

۲- چهارشنبه ۱ بعد از ظهر:

شرایط شرکت، محتوا و نحوه اطلاع رسانی‌ها آماده شد ودر سایت قرار گرفت. به علت همین فرصت خیلی کم، تصمیم گرفتم که فعلا این وبینار مخصوص دانشجوهای سابق دوره‌های آنلاین و آفلاین ِ خودم در سایت باشد. مهلت ثبت نام هم ۲۴ ساعت تا ۱ بعدازظهر روز پنج‌شنبه مشخص شد.

۳- چهارشنبه ۲ بعد از ظهر:

اطلاع رسانی مستقیم برای دوستان انجام شد.

۴- چهارشنبه ۴ عصر:

روی اینستاگرام هم در دو استوری اطلاع رسانی کردم که این وبینار ویژه دانشجویان دوره‌های آموزش نجوم در سایت ستاره شناس اجرا می‌شود.

۵- چهارشنبه، پایان شب:

چند نفر از دوستان ثبت نام کردند و تعدادی هم اعلام به تمایل برای حضور کردند. حضور ایشان خیلی دلگرم کننده بود و برایم نوید یک جلسه‌ی درس عالی و پرثمر را می‌داد.

۶- پنج‌شنبه ۱ بامداد:

آماده‌سازی و تکمیل اسلایدهای وبینار و اطلاعات رصدی مورد نیاز برای ارائه در وبینار، که تا سحرگاه به طول انجامید.

۷- پنج‌شنبه ۱۰ صبح:

پیام یادآوری برای دوستانی که هنوز ثبت‌نام خود را قطعی نکرده بودند. چون مطمئن بودم که ایشان یا هنوز فرصت نکرده‌اند یا فراموش کردند. از طرفی حضورشون هم در کلاس خیلی ارزشمند بود.

۸- پنج‌شنبه ۱ بعد از ظهر:

اتمام مهلت ثبت‌نام و آماده‌سازی فضای وبینار و مشخصات ورود شرکت‌کنندگان. سپس اطلاعات و راهنمای حضور در وبینار را برای دوستان ارسال کردم. خوشبختانه همه شرکت‌کنندگان تجربه حضور در کلاس‌های آنلاین را دارند و مشکلی از بابت شروع جلسه نخواهیم داشت.

۹- پنج‌شنبه ۶ عصر:

شروع وبینار با حضور دوستان و عزیزانی از شهرهای مختلف، و یک دانشجو هم از استرالیا. و من هم به مدت ۲ ساعت و اندی برای دوستان صحبت کردم. طبق برنامه ارائه شده ابتدا در قسمت اول در مورد مبانی علمی رصد هلال ماه، چگونگی پیش‌بینی وضعیت رویت هلال آموزش دادم و سپس در قسمت دوم، مشخصات همین هلال ماه پیش‌رو و نحوه رصد آن را برای دوستان توضیح دادم.
امیدوارم که شرایط خوبی برای همه پیش آید که بتوانیم یک رصد دلچسب و موفقیت آمیز را تجربه کنیم. فقط حیف که برخی از دوستان به علت مشکلات ارتباط اینترنت، قطع و وصل می‌شدند.

۱۰- پنج‌شنبه ۸:۱۵ عصر:

دقایقی قبل از افطار، وبینار به اتمام رسید. خیلی خوب بود.

۱۱- جمعه ۱۱ صبح:

به نظرم رسید که چند نکته کاربردی را برای رصد هلال ماه، جهت تأکید برای شرکت‌کنندگان بیان کنم. آن را در قالب یک ویدئو یا فایل صوتی کوتاه آماده می‌کنم و برایشان ارسال می‌کنم.

 

چقدر حضور در کنار علاقه‌مندان نجوم و هم‌صحبتی با آنان دلنشین است. باید بیشتر برنامه‌های این‌چنین برگزار کنم.

تشکر از حضور دوستان.

 

محمد همایونی

جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹

 

 

محمد همایونی
کارشناس و مدرس نجوم هستم و اعتقاد دارم که «یک ستاره شناس این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند!» و برای ترویج آن تلاش می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader
لطفا صبرکنید...