کلیک کن
منوی اصلی

ملاقات با ناهید ِ آسمانی

ملاقات سیاره زهره
ملاقات با سیاره زهره
شکار سیاره ناهید

بالاخره بعد از چند ماه که از دیدار سیاره ناهید (زهره) در آسمان صبحگاهی محروم بودیم، امشب دقایقی پس از غروب آفتاب و در سمت مغرب، این سیاره زیبا را دیدم.


چندین روز بود از ابتدای مهرماه تاکنون هر روز پس از غروب خورشید، در افق غربی به دنبال این سیاره زیبا می‌گشتم، و این جستجو بی‌ثمر بود تا امروز که پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ است.

هرچند افق غربی کمی غبار داشت، ولی توانستم آن را ببینم؛ البته با کمی زحمت.

و باید در روزها و هفته‌ها و ماه‌های آینده شاهد حضور پرنور این سیاره زیبا باشیم. هنگامی که آن را در آسمان غرب و پس از غروب خورشید می‌بینم، به ستاره شامگاهی معروف است.

بنابراین از این به بعد در ابتدای شب، یک ستاره‌ی بسیار پرنور را در آسمان شامگاهی خواهیم دید، حوالی جایی که خورشید غروب می‌کند.

و نکته جالب این‌که چون مشتری در حال رسیدن به مقارنه با خورشید است (در هفته‌های آینده) آرام آرام به سیاره زهره نزدیک می‌شود، و در روزهای آینده یک مقارنه زیبا بین این دو سیاره درخشان آسمانی خواهیم دید.

امشب بعد از دیدن زهره و عکاسی و استوری گذاشتن در اینستاگرام، آمدم سراغ نرم افزار استلاریوم، که دیدم به به، سیاره عطارد هم که در جوار ناهید بوده! در سمت چپ آن. ولی خب چون کم نورتر از زهره است، نتوانستم آن را ببینم. در روزهای آینده شرایط دیدن هر جفت‌شان بهتر خواهد شد.

تازه هلال ماه نوی ماه ربیع الاول را در کنار این دو سیاره خواهیم دید، که بسیار ضیافت چشمگیری خواهد بود.

محمد همایونی

پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸

محمد همایونی
کارشناس و مدرس نجوم هستم و اعتقاد دارم که «یک ستاره شناس این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند!» و برای ترویج آن تلاش می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader
لطفا صبرکنید...