کلیک کن
منوی اصلی

کیهان را لمس کن!

کیهان را لمس کن
ویدئوی کیهان را لمس کن!

Touch the Universe «کیهان را لمس کن» نام کتابی است که توسط نورین گرایس تهیه و چاپ شده تا نابینایان و افرادی که اختلال بینایی دارند و از نعمت دیدن تصاویر شگفت‌انگیز هابل محروم هستند؛ بتوانند برخی از این تصاویر را درک و تجسم کنند.

تلسکوپ فضایی هابل همواره به علت تصاویر و عکس‌های شگفت‌انگیزی که از کیهان ثبت کرده است مورد توجه و اقبال عموم مردم بوده است. اما افراد نابینا چه بهره‌ای از این کیهان شگفت‌انگیز خواهند داشت؟

یکی از دریچه‌هایی که برای نابینایان عزیز به سوی کشف زیبایی‌های کیهان باز شده از طریق کتاب «کیهان را لمس کن» توسط نورین گرایس انجام شده است.

در ویدئویی که در سایت تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا منتشر شده است، خانم نابینایی را مشاهده می‌کنیم که در حال بیان احساس خودش از ورق زدن این کتاب و درکی که از عکس‌های آن و اجرام نجومی دارد، است. البته این خانم که نامش دنا لامبرت است در واقع مدیر برنامه‌ی مرکز اطلاعات و همکاری مرکز Goddard است که یکی از زیرمجموعه‌های ناسا می‌باشد.

می‌توانید حس و حال ایشان را در این ویدئو مشاهده کنید. البته ویدئو و زیرنویس فارسی آن از یوتیوب گرفته شده و تغییری در آن نداده‌ام.

براساس آن‌چه در این ویدئو مشاهده می‌کنم، می‌توان حدس زد که در این کتاب برخی از تصاویر شاخص هابل که شکل و طرح‌های ساده و واضحی دارند را انتخاب کرده و براساس طرحِ شکل آن‌ها برجستگی‌هایی را برای احساس سرانگشتان نابینایان ایجاد کرده‌اند. فرد نابینا با لمس آن‌ها به همراه توضیحاتی که با خط بریل برای هرکدام آمده است، می‌تواند به نحوی این تصاویر زیبا را مشاهده کند.

در هر حال این خیلی جالب است که نابینایان هم می‌توانند شگفتی‌های بصری کیهان را تصور کنند و از درک و دیدن آن‌ها لذت ببرند و هیجان زده شوند.

محمد همایونی

جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸

محمد همایونی
کارشناس و مدرس نجوم هستم و اعتقاد دارم که «یک ستاره شناس این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند!» و برای ترویج آن تلاش می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader
لطفا صبرکنید...