به دوره آنلاین «منظومه شمسی» خوش آمدید

دوره آنلاین آموزشی منظومه شمسی

پس از گذارندن دوره «مبانی نجوم» اولین مبحثی که به صورت تخصصی تدریس می‌شود، «منظومه شمسی» است. در این دوره علاوه بر آشنایی با چگونگی شکل‌گیری منظومه شمسی، هر یک از اعضای آن را به صورت مفصل بررسی می‌کنید. خورشید به عنوان محور اصلی منظومه، در دو جلسه مطالعه می‌شود. سپس با بررسی مشخصات کلی سیارات؛ هرکدام از آن‌ها را به صورت جداگانه مطالعه خواهیم کرد و در نهایت به سراغ خرده‌ریزه‌های منظومه خورشیدی یعنی سیارات کوتوله، سیارک‌ها و دنباله‌دارها می‌رویم.

قسمت مهمی از مباحث تکمیلی در جلسه‌های آنلاین، بررسی کشفیات جدیدی است که روز به روز از پژوهش‌های منظومه شمسی به دست ما می‌رسد.

البته این نکته را یاد‌آور می‌شوم که با پیشرفت‌های شگرفی که در یک قرن گذشته در خصوص مطالعه منظومه شمسی صورت گرفته است، هر کدام از موضوعات آن یک دوره جداگانه را برای بررسی موشکافانه نیاز خواهند داشت. هدف ما در این دوره ۷ جلسه‌ای آن است که دانشجویان عزیز با اصول کلی و مفاهیم اصلی منظومه شمسی آشنا شوند تا راه برای مطالعات تخصصی در هر زمینه باز شود.

توجه

محتوای این دوره فقط برای افرادی قابل دسترس است که در این دوره ثبت نام کرده باشند.

دانشجویان گرامی برای ورود به جلسات و مشاهده ویدئوهای این دوره، ابتدا باید از منوی بالای سایت یا دکمه زیر وارد حساب کاربری خود شوید

و برای ورود به کلاس آنلاین هم بر دکمه زیر کلیک کنید:

 

  سرفصل دروس هر جلسه لینک ورود به جلسه
جلسه اول

خورشید: ویژگی‌ها + رصد + پیدایش

جلسه دوم

سرانجام خورشید + مشخصات سیارات

جلسه سوم عطارد + زهره
جلسه چهارم زمین + ماه
جلسه پنجم مریخ + مشتری
جلسه ششم زحل + اورانوس + نپتون
جلسه هفتم سیارات کوتوله + سیارک‌ها + دنباله‌دارها  

 

توضیح مختصر از مباحث هر جلسه:

جلسه اول: 

 ابتدا ویژگی‌ها و مشخصات عمومی خورشید را فرا‌می‌گیرید و سپس با شیوه‌های رصد خورشید آشنا می‌شوید. با پیدایش و شکل‌گیری خورشید و منظومه شمسی این جلسه پایان می‌یابد. البته خورشید آن‌قدر مباحث تخصصی و آموزشی در خود دارد که می‌توان یک دوره تخصصی و تکمیلی و کارگاه‌های خاص آن برگزار کرد.

جلسه دوم: 

 خورشید به عنوان یک ستاره متوسط و معمولی، سرانجامی همچون سحابی‌های سیاره‌نما و کوتوله‌های سفید خواهد داشت. در این جلسه به این موضوع می‌پردازیم و در انتها با مطالعه مشخصات عمومی سیارات، آماده ورود به بررسی سیارات می‌شویم.

جلسه سوم: 

 عُطارِد کوچک‌ترین و تیزپاترین سیاره‌ی منظومه خورشیدی است که در مجاورت خورشید قرار گرفته است. پس از مطالعه آن به سراغ گرم‌ترین سیاره که الهه عشق و زیبایی است می‌رویم؛ سیاره ناهید یا زهره!

جلسه چهارم:

 این جلسه را در سومین ایستگاه بعد از خورشید توقف می‌کنیم تا زوج بسیار مهم زمین ـ ماه را مطالعه کنیم. تأثیرات ماه بر زمین به قدری است که برخی معتقدند باید زمین و ماه را با هم به عنوان یک منظومه زوج سیاره‌ای در نظر بگیریم!

جلسه پنجم:

 در پنجمین جلسه با دو سیاره معروف مریخ و مشتری آشنا می‌شوید. این‌جا جایی است که از قلمرو سیارات کوچک و سنگی وارد دنیای سیارات غول و گازی می‌شویم. مریخ آن سیاره افسانه‌ای و مشتری غول سیارات با تعداد بسیار زیاد قمر.

جلسه ششم:

 در این جلسه پس از مطالعه زیباترین سیاره و ارباب حلقه‌های منظومه شمسی، نگاهی کوتاه هم بر دو سیاره انتهایی خواهیم کرد: اورانوس و نپتون.

جلسه هفتم:

 آخرین جلسه به خرده ریزه‌های منظومه اختصاص دارد تا با سیارات کوتوله همچون پلوتون آشنا شوید. مطالعه سیارک‌ها و چشمگیرترین عضو منظومه شمسی یعنی دنباله‌دارها، آخرین مطلب این دوره خواهد بود.