دوره آنلاین مبانی نجوم

منوی اصلی

سبد خرید شما خالی است.

کلیک کن

دوره منظومه شمسی

به دوره آنلاین «منظومه شمسی» خوش آمدید

آموزش نجوم به صورت آنلاین

پس از گذارندن دوره «مبانی نجوم» اولین مبحثی که به صورت تخصصی تدریس می‌شود، «منظومه شمسی» است. در این دوره علاوه بر آشنایی با چگونگی شکل‌گیری منظومه شمسی، هر یک از اعضای آن را به صورت مفصل بررسی می‌کنید.

البته این نکته را یاد‌آور می‌شوم که با پیشرفت‌های شگرفی که در یک قرن گذشته در خصوص مطالعه منظومه شمسی صورت گرفته است، هر کدام از موضوعات آن یک دوره جداگانه را برای بررسی موشکافانه نیاز خواهند داشت. هدف ما در این دوره ۷ جلسه‌ای آن است که دانشجویان عزیز با اصول کلی و مفاهیم اصلی منظومه شمسی آشنا شوند تا راه برای مطالعات تخصصی در هر زمینه باز شود.


دانشجویان گرامی برای ورود به جلسات و مشاهده ویدئوهای آموزشی، باید وارد حساب کاربری خود شوید:


اگر در کلاس‌های آنلاین شرکت کنید، هم می‌توانید سوال‌ها و اشکال‌های علمی خود را بپرسید و هم با جدیدترین اکتشافاتی که در منظومه شمسی رخ‌داده است آشنا شوید.
این جلسات روزهای شنبه و چهارشنبه از ساعت ۸ تا ۹ شب برقرار است.

سرفصل درس‌های جلسهلینک ورود به جلسه
جلسه ۱خورشید: ویژگی‌ها + رصد + پیدایشاینجا کلیک کنید
جلسه ۲سرانجام خورشید + مشخصات سیاراتاینجا کلیک کنید
جلسه ۳عطارد + زهرهاینجا کلیک کنید
جلسه ۴زمین + ماهاینجا کلیک کنید
جلسه ۵مریخ + مشتریاینجا کلیک کنید
جلسه ۶زحل + اورانوس + نپتوناینجا کلیک کنید
جلسه ۷سیارات کوتوله + سیارک‌ها + دنباله‌دارهااینجا کلیک کنید

محتوای این دوره فقط برای افرادی قابل دسترس است که در این دوره ثبت‌نام کرده باشند.


توضیح مختصر از مباحث هر جلسه:

جلسه اول: 

 ابتدا ویژگی‌ها و مشخصات عمومی خورشید را فرا‌می‌گیرید و سپس با شیوه‌های رصد خورشید آشنا می‌شوید. با پیدایش و شکل‌گیری خورشید و منظومه شمسی این جلسه پایان می‌یابد. البته خورشید آن‌قدر مباحث تخصصی و آموزشی در خود دارد که می‌توان یک دوره تخصصی و تکمیلی و کارگاه‌های خاص آن برگزار کرد.

جلسه دوم: 

 خورشید به عنوان یک ستاره متوسط و معمولی، سرانجامی همچون سحابی‌های سیاره‌نما و کوتوله‌های سفید خواهد داشت. در این جلسه به این موضوع می‌پردازیم و در انتها با مطالعه مشخصات عمومی سیارات، آماده ورود به بررسی سیارات می‌شویم.

جلسه سوم: 

 عُطارِد کوچک‌ترین و تیزپاترین سیاره‌ی منظومه خورشیدی است که در مجاورت خورشید قرار گرفته است. پس از مطالعه آن به سراغ گرم‌ترین سیاره که الهه عشق و زیبایی است می‌رویم؛ سیاره ناهید یا زهره!

جلسه چهارم:

 این جلسه را در سومین ایستگاه بعد از خورشید توقف می‌کنیم تا زوج بسیار مهم زمین ـ ماه را مطالعه کنیم. تأثیرات ماه بر زمین به قدری است که برخی معتقدند باید زمین و ماه را با هم به عنوان یک منظومه زوج سیاره‌ای در نظر بگیریم!

جلسه پنجم:

 در پنجمین جلسه با دو سیاره معروف مریخ و مشتری آشنا می‌شوید. این‌جا جایی است که از قلمرو سیارات کوچک و سنگی وارد دنیای سیارات غول و گازی می‌شویم. مریخ آن سیاره افسانه‌ای و مشتری غول سیارات با تعداد بسیار زیاد قمر.

جلسه ششم:

 در این جلسه پس از مطالعه زیباترین سیاره و ارباب حلقه‌های منظومه شمسی، نگاهی کوتاه هم بر دو سیاره انتهایی خواهیم کرد: اورانوس و نپتون.

جلسه هفتم:

 آخرین جلسه به خرده ریزه‌های منظومه اختصاص دارد تا با سیارات کوتوله همچون پلوتون آشنا شوید. مطالعه سیارک‌ها و چشمگیرترین عضو منظومه شمسی یعنی دنباله‌دارها، آخرین مطلب این دوره خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره آنلاین مبانی نجوم