کلیک کن
منوی اصلی

ماه و مشتری‌اش!

ماه و مشتری‌اش
ماه و مشتری‌اش ـ عکس از خودم

امشب (شبانگاه جمعه 13-8-1401) مقارنه‌ی ماه با مشتری بود، یعنی هست. همنشینی ماه و مشتری. که هر ماه این همنشینی اتفاق می‌افتد. اما نه به صورتی تکراری. بلکه با توجه به موقعیت ماه و مشتری و مقدار زاویه و جهتی که نسبت به هم می‌گیرند مقدار نزدیکی این نزدیکی می‌توان متفاوت باشد. که هست.

یک موقع هست که به فاصله یک درجه‌ای می‌رسند یک وقت هم در فاصله چند درجه‌ای از هم دیده می‌شوند. این دیگر کاری به ما ندارد و مدار این دو جسم زیبای آسمانی است که مشخص می‌کند الان در این ماه چقدر از هم فاصله داشته باشند.

ماه امشب مشتری دارد. آیا درست است؟ نه ماه هر شب و همیشه مشتری دارد. حال یک وقت است که مشتری‌اش مشتری است، یک موقع هم هست که مشتری‌اش دیگران‌اند. ستاره‌ای، سیاره‌ای یا حتا خوشه‌ای ستاره‌ای! بعضی وقت‌ها هم ممکن است این همنشینی به قدری نزدیک باشد که ماه بتواند از مقابلش عبور کند.

یک زمانی بود که برای اطلاع‌رسانی برخی پدیده‌ها و آموزه‌های نجومی از پیامک استفاده می‌کردم. پیام‌های کوتاه آموزشی یا یادآوری را برای آشنایان و علاقه‌مندان ارسال می‌کردم. بعد از آن‌که کانال تلگرام ستاره‌شناس را راه‌اندازی کردم، دیگر فرستادن آن پیام‌ها را پایان دادم. اکنون به نظرم می‌رسد که باز هم خوب است هرازگاهی آن را اجرا کنم.

حالا چرا به یاد این خاطره افتادم؟ زیرا یکی از پدیده‌هایی که تقریبا هر ماهه برایش پیامکی ارسال می‌کردم همین همنشینی‌های ماه و مشتری بود که با عنوان امشب ماه مشتری دارد آن را بیان می‌کردم.

همین‌ها باعث می‌شد تا نگاه‌های بیشتری به آسمان شب باشد. و آدم‌های بیشتری مشتری ِ مشتری شوند.

بگذریم از این حرف‌ها … . امشب ماه مشتری دارد و برای من که از آسمان قم به آن دو نگاه می‌کنم، آن‌ها را در میان ابرهای زیبا و پراکنده‌ای می‌بینم که با حرکت‌شان از مقابل آن‌دو، صحنه‌های قشنگی را می‌سازند. جای شما خالی.

امیدوارم که شما هم این همنشینی را دیده باشید و در ماه‌های آینده هم از مشاهده‌شان لذت برید.

محمد همایونی
13 8 1401

محمد همایونی
کارشناس و مدرس نجوم هستم و اعتقاد دارم که «یک ستاره شناس این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند!» و برای ترویج آن تلاش می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader
لطفا صبرکنید...