کلیک کن
منوی اصلی

ابرهای ماژلانی

ابرهای ماژلانی

نزدیک‌ترین کهکشان به راه شیری

ابرهای ماژلانی بر فراز رصدخانه پارانال
عکس از: John Colosimo

ابرهای ماژلانی بر فراز رصدخانه پارانال در شیلی


اخیرا ویدئوی کوتاهی را در اینستاگرام منتشر کردم که در آن ابرهای ماژلانی را برفراز رصدخانه پانارال در شیلی نشان می‌دهد. در این ویدئو که می‌توانید آن را در ادامه مشاهده کنید، توضیح می‌دهم که ابرهای ماژلانی از کهکشان‌های اقماری راه شیری هستند و در فاصله‌های ۱۶۰ و ۲۰۰ هزار سال نوری از ما قرار دارند.

در ادامه همین پست، دوستان عزیزی سوال‌هایی مطرح کردند که مگر آندرومدا نزدیک‌ترین کهکشان به راه شیری نیست، یا در نیمکره شمالی و جنوبی وضعیت می‌تواند متفاوت باشد.

پاسخ ابتدایی را در اینستاگرام برای این عزیزان ارسال کردم که عبارت است از:

کهکشان آندرومدا در واقع نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی بزرگ، به راه شیری است و فاصله‌اش از ما ۲٫۵ میلیون سال نوری است. اما تعداد زیادی از کهکشان‌های کوتوله در این بین وجود دارند که همچون قمرهای زیادی به اطراف هم راه شیری و هم آندرومدا در گردش هستند. و مجموعه همه این‌هاست که گروه محلی کهکشان‌ها را می‌سازند.

در ضمن ابرهای ماژلانی هم نزدیک‌ترین کهکشان‌ها به راه شیری نیستند. زیرا در فاصله‌های ۲۰ هزار سال نوری و بیشتر هم کهکشان‌های کوتوله‌ای رصد شده‌اند که در جاذبه گرانشی راه شیری قرار دارند.

به همین دلیل تصمیم گرفتم تا مقاله کاملی را در مورد کهکشان‌های همسایه و نزدیک به راه شیری آماده کنم، که در روزهای آینده آن را در سایت منتشر و تقدیم علاقه‌مندان خواهم کرد.

مقاله مرتبط: همسایه‌های راه شیری

محمد همایونی

۱ مرداد ۱۳۹۸

محمد همایونی
کارشناس و مدرس نجوم هستم و اعتقاد دارم که «یک ستاره شناس این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند!» و برای ترویج آن تلاش می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader
لطفا صبرکنید...