به دوره آنلاین «مبانی نجوم» خوش آمدید

آموزش نجوم توسط محمد همایونی

در دوره «مبانی نجوم»  به توضیح و تدریس اصول اولیه و پایه در علم نجوم پرداخته می‌شود. سرفصل درس‌ها و نحوه ارائه آن‌ها به گونه‌ای است که هم علاقه‌مندانی که تاکنون مطالعه‌ای در این زمینه نداشته‌اند، بتوانند به راحتی اصول و مبانی نجوم را فرابگیرند؛ و هم به علاقه‌مندانی که مطالعات قبلی و پراکنده‌ای داشته‌اند کمک کند تا دانسته‌هایشان را به صورت اصولی نظم و ساختار ببخشند. و در نهایت دانشجویان را برای ورود به مباحث تخصصی و تکمیلی آماده می‌کند.

با توجه به آن‌چه که روال عمومی آموزش نجوم است، در دروه‌های بعدی به هر مبحث به صورت تخصصی پرداخته می‌شود. از این‌رو در واقع دوره «مبانی نجوم» پیش‌نیاز شرکت در مابقی دوره‌های آموزش نجوم در این سایت می‌باشد.

 

توجه

محتوای این دوره فقط برای افرادی قابل دسترس است که در این دوره ثبت نام کرده باشند.

دانشجویان گرامی برای ورود به جلسات و مشاهده ویدئوهای این دوره، ابتدا باید از منوی بالای سایت یا دکمه زیر وارد حساب کاربری خود شوید

و برای ورود به کلاس آنلاین هم بر دکمه زیر کلیک کنید:

 

  سرفصل دروس هر جلسه لینک ورود به جلسه
جلسه اول

معارفه + جایگاه ما در کیهان

جلسه دوم

 کره سماوی + آشنایی با صور فلکی

جلسه سوم  آشنایی با منظومه شمسی
جلسه چهارم آشنایی با ستارگان
جلسه پنجم آشنایی با راه شیری و کهکشان‌ها
جلسه ششم  معرفی موضوعات رصدی
جلسه هفتم  معرفی دوربین‌ها و تلسکوپ‌ها  

 

توضیح مختصر از مباحث هر جلسه:

جلسه اول: 

پس از معارفه و آشنایی، به صورت مفصل به تشریح جایگاه خودمان در این عالم می‌پردازیم تا هم با برخی از اصطلاحات نجومی آشنا شوید و هم تجسم نسبتا درستی از ابعاد و بزرگی عالم به دست آورید. و اضافه بر آن بدانیم که ما در کجای کیهان قرار گرفته‌ایم.

جلسه دوم: 

محور تمام فعالیت‌های حرفه‌ای و آماتوری نجوم، آسمان شب است. شناخت آن و به عبارت دقیق‌تر،‌ کره سماوی؛ به همراه آشنایی با صورت‌های فلکی نقطه شروع همه مطالعات، تحقیقات و رصدهای هر منجمی است. در این جلسه با کره سماوی و صورت‌های فلکی آشنا می‌شوید.

جلسه سوم: 

آشنایی با تشکیل و پیدایش منظومه شمسی به همراه معرفی اعضای اصلی آن که عبارتند از: خورشید، سیارات خاکی، سیارات گازی و خرده ریزه‌های منظومه شمسی؛ در این جلسه صورت می‌گیرد. آموزش مفصل منظومه شمسی که در آن به صورت تکمیلی به هر قسمت منظومه پرداخته می‌شود به دوره «منظومه شمسی» موکول می‌شود.

جلسه چهارم:

در این جلسه با انواع ستارگان و اصول اولیه‌ی پیدایش و تحول آن‌ها آشنا می‌شوید. بررسی کامل فیزیک ستارگان و زندگی و تحول انواع آن‌ها در دوره‌های اخترفیزیک ۱ و ۲ انجام خواهد شد.

جلسه پنجم:

آن‌چه را که ما کهکشان می‌نامیم، از راه شیری تا کهکشان‌های دوردستِ عالم؛ در این جلسه معرفی می‌کنیم تا مقدمه‌ای باشد برای ورود به دوره تکمیلی «اخترفیزیک ۳» که در آن به صورت کامل به بحث کهکشان‌ها تا ساختار عالم پرداخته می‌شود.

جلسه ششم:

 این جلسه می‌تواند تکمیل کننده جلسه دوم باشد تا شما با برخی از اصلی‌ترین موضوعات رصدی که می‌توانید به راحتی انجام دهید آشنا شوید. مباحث تخصصی آن را در دوره‌هایی نظیر «رؤیت هلال» و «موضوعات رصدی» می‌توانید پیگیر شوید.

جلسه هفتم:

انواع تلسکوپ‌ها و دوربین‌ها معرفی می‌شوند تا با مزایا و معایب هر یک آشنا شوید و در انتخاب شما برای تهیه ابزار رصدی، شما را راهنمایی کند. از طرفی نیاز است که هر علاقه‌مند به نجوم  با اصول پایه در خصوص تلسکوپ‌ها آشنایی کاملی داشته باشد. مباحث تکمیلی آن‌ها در دوره «ابزارهای رصدی» تدریس می‌شوند.