به دوره آنلاین «اخترفیزیک ۱» خوش آمدید

 

آموزش نجوم به صورت آنلاین

پیش نیاز این دوره، گذراندن دوره «مبانی نجوم» است، که پس از آن آماده هستید تا وارد دنیای ستارگان شده و به بررسی و مطالعه دقیق آن‌ها بپردازید.

دوره «اخترفیزیک ۱» شامل مباحثی است که شما را با مشخصات عمومی و فیزیکی هر ستاره آشنا می‌کند و به شما می‌آموزد که چگونه آن‌ها را در انواع مختلف ستارگان بررسی کنید.

 

توجه

محتوای این دوره فقط برای افرادی قابل دسترس است که در این دوره ثبت نام کرده باشند.

دانشجویان گرامی برای ورود به جلسات و مشاهده ویدئوهای این دوره، ابتدا باید از منوی بالای سایت یا دکمه زیر وارد حساب کاربری خود شوید

و برای ورود به کلاس آنلاین هم بر دکمه زیر کلیک کنید:

 

  سرفصل دروس هر جلسه لینک ورود به جلسه
جلسه اول

قدر ظاهری و مطلق + فاصله ستار‌گان

جلسه دوم رنگ و دما + طیف ستارگان
جلسه سوم حرکت‌ها + اندازه + جرم ستارگان
جلسه چهارم نمودار هرتزپرونگ – راسل H-R  و انواع ستاره‌ها
جلسه پنجم ستاره‌های دوگانه‌ها + متغیرها  

 

توضیح مختصر از مباحث هر جلسه:

جلسه اول: 

 اصلی‌ترین پارامتری که از هر ستاره دریافت می‌کنیم، نور آن‌هاست. در این جلسه روشنایی ظاهری آن‌ها و ارتباط آن با فاصله ستاره از ما و درخشندگی واقعی‌اش را مطالعه می‌کنیم.

جلسه دوم: 

 ابتدا مفهوم طیف و طیف‌سنجی را توضیح داده و سپس به سراغ رنگ و طیف ستارگان می‌رویم که یکی از ویژگی‌های کلیدی ستارگان است تا بتوانیم وضعیت تحولی و مواد موجود در آن را تشخیص دهیم. دو روش مهم در اندازه‌گیری دمای ستاره‌ها هم در ادامه بررسی می‌شوند.

جلسه سوم: 

تحلیل حرکت یک ستاره به همراه تعیین سرعت آن با تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود. سپس در خصوص اندازه، یعنی قطر ستاره بحث خواهیم کرد و در انتها به ویژگی بسیار مهم جرم ستاره‌ها می‌پردازیم که تأثیر مستقیم در عمر آن‌ها دارد.

جلسه چهارم:

 هنگامی که دما و درخشندگی ستارگان مشخص می‌شود، آن‌ها را در یک نمودار خاص به نام نمودار H-R قرار می‌دهند، که این نمودار در خودش اطلاعات بسیار گران‌بهایی از وضعیت تحول ستارگان بر اساس جرم و نوع ستاره به ما می‌دهد. همچنین با انواع ستاره‌ها از نظر ابعادشان آشنا می‌شوید.

جلسه پنجم:

 در آخرین جلسه از دوره اول، با دو نوع مهم ستارگان یعنی ستاره‌های دوگانه‌ها و متغیرها آشنا می‌شویم.