کلیک کن
منوی اصلی

شروع یک دوره ارزشمند

اخترفیزیک
دوره اخترفیزیک 2

اسلاید آخرین جلسه

دوره اخترفیزیک ۲ در مدت دو ماه و اندی تکمیل و اجرا شد.

بیش از یک سال و نیم از ارائه دوره اخترفیزیک ۱ گذشته بود و دوستان و علاقه‌مندان بارها و بارها سراغ دوره بعدی را گرفته بودند. به عبارتی بسیار منتظر حضور در «دوره اخترفیزیک ۲» و دوره‌های بعدی بودند. ولی متأسفانه هر بار که تصمیم به آماده سازی و ضبط این دوره گرفته بودم، با مشکلاتی به تعویق می‌افتد.

تا این‌که بالاخره کار را یک سره کرده، تصمیم گرفتم با حضور دانشجویان مصمم، دوره را از ابتدا با همراهی آن‌ها آماده و منتشر کنم. این کار را از اوائل دی‌ماه و با ثبت نام آنان شروع کردیم. به صورت روزانه محتوا و ویدئوهای آموزشی آن را آماده و در اختیار دانشجویان عزیز قرار می‌دادم و جلسات آنلاین هم یک جلسه در هفته برگزار می‌شد.

«اخترفیزیک ۲» دوره‌ای است که بر بررسی زندگی ستاره‌ها از قبل از تولدشان تا مراحل پایانی و پس از مرگ‌شان، متمرکز است. مباحثی بسیار شیرین و جذاب که از مواد اولیه برای ساخت ستارگان شروع می‌شود و با بیان ساز و کارهای تولد آن‌ها، وارد بررسی زندگینامه ستاره‌ها از ابتدا تا انتهای این زندگی سراسر راز و شگفت می‌شود.

دانشجویان در این دوره با انواع مختلف و مهم اجرام کیهانی به صورت دقیق و کامل آشنا می‌شوند، به نحوی که نوع نگاه‌شان به بخش عظیمی از تصاویر زیبای نجومی، پس از پایان این دوره کاملا متحول می‌شود. در واقع نوع نگاه آن‌ها به آسمان و ستاره‌های رنگارنگ آن متحول می‌شود و عمق عظمت و جذابیت آسمان شب را به عنوان مظهر عظمت و شکوه آفرینش ِ پروردگان، بیشتر و عمیق‌تر درک می‌کنند. خودشان به راحتی می‌توانند جزئیات و اطلاعات زیادی را با دیدن تصاویر سحابی‌ها و ستاره‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای و حتی برخی کهکشان‌ها؛ استخراج کنند.

ابتدا قرار بود که زندگی ستاره‌ها در پنج جلسه تدریس شود، اما در همان جلسه اول مشخص شد که این دوره به بیش از حتی ۷ جلسه زمان نیاز دارد. خلاصه آن‌که، توضیح و تفصیل مطالب این دوره کار را به آن‌جا رسانید که هرچند سعی کردم نهایت اختصار را به کار برم و فقط پرداختن به اصل مطالب را رعایت کنم؛ ولی در جلسه هشتم بود که دوره به اتمام رسید. هرچند که جای کار برای جلسه نهم هم وجود داشت.

۸ جلسه‌ی مفصل که مطالب ارائه شده در آن‌ها اصلا قابل مقایسه با دوره‌های قبلی نیست؛ و برخی موارد هم به عنوان تمرین و تکلیف به عهده دانشجویان است که آن‌ها را تهیه کرده و ارائه کنند. علاوه بر این‌که جلسات آنلاین هم سرشار از مطالب تکمیلی فراوان بود.

آخرین جلسه آنلاین این دوره در شامگاه یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ برگزار شد و اولین دوره آنلاین «اخترفیزیک ۲» به اتمام رسید. خدا را شکر فراوان بابت حضور دانشجویان باانگیزه و علاقه‌مند و تولد این دوره‌ی تأثیرگذار.

اگر اشتیاق فراوان به کشف اسرار زندگی ستارگان دارید و مایلید که شیرینی مباحث نجومی را بیشتر بچشید؛ و از طرفی با نگاهی عمیق‌تر به آسمان شب و ستاره‌های متنوع آن نظر کنید، این دوره برای شما بسیار مناسب و تأثیرگذار خواهد بود. البته برای یادگیری سریع‌تر و راحت‌تر مباحث این دوره نیاز است که دوره‌های «مبانی نجوم» و «اخترفیزیک ۱» را گذرانده باشید.

آماده سازی دوره اخترفیزیک 2

ضبط ویدئوهای درسی

محمد همایونی

محمد همایونی
کارشناس و مدرس نجوم هستم و اعتقاد دارم که «یک ستاره شناس این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند!» و برای ترویج آن تلاش می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader
لطفا صبرکنید...