کلیک کن
منوی اصلی

تور رصد کسوف حلقوی در عمان

خورشید گرفتگی حلقوی
خورشید گرفتگی حلقوی
کسوف حلقوی ـ حلقه آتش برفراز افق

کسوف حلقوی چیست؟

خورشید گرفتگی حلقوی (حلقه‌ای) هنگامی اتفاق می‌افتد که فاصله ماه از زمین بیشتر از مقداری است که قرصِ ظاهری ماه هم اندازه قرص ظاهری خورشید باشد. در این حالت قرص ماه نمی‌تواند به صورت کامل همه قرص خورشید را بپوشاند و هنگامی که کاملا جلوی خورشید قرار می‌گیرد، حلقه‌ای از قرص خورشید در اطراف ماه دیده خواهد شد.

کسوف حلقوی
مراحل مختلف خورشید گرفتگی حلقوی

البته چنین کسوفی همانند کسوف کلی نیست که در اوج گرفت، آسمان کاملا تاریک شود و ستارگان در آسمان پدیدار شوند؛ ولی دیدن حلقه‌ی خورشید در آسمان و به خصوص برفراز افق می‌تواند خاطره‌ای تکرار نشدنی برایمان بسازد.

کسوف‌های حلقوی هم به تعداد دیگر انواع خورشید گرفتگی‌ها در نقاط مختلف کره زمین اتفاق می‌افتد. ولی احتمال دیدن آن در یک منطقه از کره زمین بسیار کم است. کافیه بدانید که خودم در این حدود ۴۰ سال تاکنون چنین کسوفی را مشاهده نکرده‌ام و اگر بخواهیم منتظر بمانیم تا در ایران شاهد این حلقه آتش باشیم باید تا روز پنجشنبه دوم مرداد ۱۴۷۲ انتظار بکشیم!! (۷۴ سال دیگر!)

کشور عمان یکی از بهترین مناطق

اما اگر فرصت را غنیمت بشماریم می‌توانیم از مشاهده و رصد این خورشید گرفتگی زیبا در صبحگاه پنج‌شنبه ۵ دیماه ۱۳۹۸ لذت بسیار ببریم و برای مدت‌ها خاطره‌ای ماندگار در ذهن‌مان ایجاد کنیم. مسیر این گرفت از شرق کشور عمان شروع می‌شود به نحوی که هنگامی که خورشید در این سرزمین طلوع می‌کند، به صورت جزئی گرفته است. و سپس آرام آرام که از افق شرقی ارتفاع می‌گیرد، گرفتگی آن هم افزایش یافته تا نهایتا به صورت حلقه‌ای از نور که به حلقه آتش معروف شده است، خودنمایی خواهد کرد.

در ایران این کسوف به صورت جزئی دیده خواهد شد، که البته میزان گرفت زیاد خواهد بود و هر چه به سمت استان‌های جنوب شرقی برویم، میزان گرفت خورشید بیشتر هم خواهد بود.

این تور رصدی را پیشنهاد می‌کنم:

توصیه می‌کنم اگر مشتاق دیدن این پدیده هستید حتما این فرصت را از دست ندهید؛ و اگر هم مشتاق نیستید! این اشتیاق را در خودتان ایجاد کنید و به رصد حلقه‌ی آتش بشتابید 🙂

پیشنهاد ویژه‌ام هم همراه شدن با تور رصدی خانه نجوم نجف آباد است. ۷ روز در عمان و رصد خورشید گرفتگی و آسمان شب ِ نیمکره جنوبی، به همراه عمان‌گردی دلچسب برایتان حتما ماندگار خواهد بود.

فرصت کمی تا کسوف مانده و کمی عجله کنید. مطمئن باشید که تور خانه نجوم نسبت به دیگر تورهایی که از ایران حرکت می‌کنند، مزایای قابل توجهی دارد. در لینک زیر عکس مطالعه کنید.

توضیحات کامل را در وب سایت خانه نجوم مشاهده کنید و هر سوال و پرسشی داشتید با تماس تلفنی از آقای قضاوی بپرسید. آقای قضاوی مدیر خانه نجوم و از دوستان صمیمی بنده هستند و بسیار کاربَلَد در نجوم و رصد هستند. مطمئن هستم که تجربه همراهی با ایشان برایتان زیبا و به یادماندنی خواهد بود.
حسن قضاوی: ۰۹۱۳۲۳۱۰۵۷۳

اگر از خودم هم سوالی داشتید در خدمت هستم.
محمد همایونی: ۰۹۳۵۹۷۵۰۲۶۸

نویسنده: محمد همایونی

محمد همایونی
کارشناس و مدرس نجوم هستم و اعتقاد دارم که «یک ستاره شناس این جهان را مکانی زیباتر برای زندگی می‌بیند!» و برای ترویج آن تلاش می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader
لطفا صبرکنید...